Wianki nad Wisłą: Słowiańska osada pełna atrakcji w Warszawskim Podzamczu

Wianki nad Wisłą: Słowiańska osada pełna atrakcji w Warszawskim Podzamczu

Niespełna 24 godziny temu, historyczna dzielnica Warszawy, Podzamcze, wypełniła się tętniącym życiem słowiańskim miasteczkiem. Rzesze warszawiaków przybyły na miejsce, aby świętować przyjście lata podczas kolejnej edycji festiwalu Wianki nad Wisłą. Zwieńczeniem tegorocznego festynu był koncert nocny.

Multimedialny Park Fontann stał się areną dla przeróżnych pokazów i warsztatów. Goście mieli okazję obserwować spektakle taneczne i śpiewacze, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych czy zielarskich, a także dołączyć do tańca wokół ogniska. Całość była inspirowana dawnymi obrzędami słowiańskimi, takimi jak Noc Kupały. Na miejscu można było m.in. ubrać się we własnoręcznie wykonany wianek z naturalnych kwiatów, zgłębić dawne zwyczaje związane z ceremonią zaślubin i wesela, skosztować tradycyjnych potraw słowiańskich czy nabyć rękodzieło od lokalnych rzemieślników. Twórcy festiwalu przywrócili na miejsce również słynną Wioskę Słowiańską. Na zakończenie dnia, olbrzymi wianek, utworzony wspólnymi siłami piknikujących, został wypuszczony na fale Wisły.

Kulminacją całego wydarzenia był koncert z udziałem polskich artystów. Pierwsi wykonawcy zaczęli grać o godzinie 20:00. Głównym punktem programu nocnego był transmitowany na żywo przez TVN koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”.

Podczas koncertu, prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, przemówił do zgromadzonego tłumu z przesłaniem o znaczeniu wolności: „Wolność to fundament naszego kraju. To wartość, którą musimy pielęgnować i pilnować. Przypomnimy o tym wszyscy razem podczas zbliżającej się 80-tnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Posłuchajcie dźwięków wolności i bawcie się dobrze na Wiankach!”.

Na scenie wystąpiło wielu znanych artystów polskiej sceny muzycznej, których zadaniem było opowiedzieć publiczności o wolności poprzez swoją muzykę. Wśród nich znaleźli się Zalewski, Vito Bambino, Bovska, Baranovski, Urszula oraz Voo Voo. Mery Spolsky, która prowadziła koncert, podkreśliła znaczenie roku bieżącego dla historii Polski, mówiąc: „To rok wielu ważnych rocznic. 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, 35 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory, 10 lat później dołączyliśmy do NATO, a od 20 lat jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Co łączy te wszystkie daty? Pragnienie wolności! Dlatego właśnie wolność jest bohaterką dzisiejszego wieczoru.”.