Recykling wody z basenów miejskich do czyszczenia ulic – innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie Zarządu Oczyszczania Miasta

Recykling wody z basenów miejskich do czyszczenia ulic – innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie Zarządu Oczyszczania Miasta

Woda z miejskich basenów, zamiast trafić do kanalizacji, wykorzystywana jest przez Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) do utrzymania czystości ulic. Już po raz piąty ZOM organizuje tę innowacyjną i proekologiczną akcję wspólnie z gminnymi obiektami sportowymi.

ZOM znów przystępuje do realizacji swojego unikalnego projektu recyklingu wody służącej do remontowych przerw technicznych w pływalniach miejskich. Wykonane podczas letnich przerw czyszczenie basenów generuje dużo wody, która, zamiast być bezmyślnie wypompowywana do kanalizacji, jest teraz przeznaczona dla pojazdów utrzymujących porządek publiczny. Następnie, w ramach tej eko-inicjatywy, woda ta jest używana do mycia miejskich ulic i torowisk tramwajowych.

W kontekście aktualnej sytuacji klimatycznej, gdzie susza staje się coraz bardziej powszechnym problemem, wartość wody jako istotnego zasobu rośnie. Inicjatywa Zarządu Oczyszczania Miasta, polegająca na corocznym partnerstwie z centrami sportu, wpisuje się w ideę, ale też w potrzebę zrównoważonego zarządzania tym cennym surowcem. Robert Szymański, pełniący obowiązki dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta, zaznacza, że od początku tej akcji w 2020 roku udało się już zaoszczędzić ponad 9 milionów litrów wody.

Ekologiczny sojusz

Pierwszym obiektem sportowym, który podjął się współpracy w bieżącym sezonie, jest Ośrodek Sportu i Rekreacji na Bielanach. Zarząd planuje nawiązać współpracę również z innymi pływalniami miejskimi, takimi jak te na Pradze-Południe, Woli, Ochocie i Śródmieściu. Zbiórka wody będzie realizowana zgodnie z planowanymi przerwami technicznymi. W poprzednich edycjach projektu aktywnie uczestniczyło 10 basenów.

Kiedy woda jest przekazywana do pojazdów utrzymania porządku publicznego, preparaty stosowane do jej dezynfekcji mają już wystarczająco dużo czasu na ulotnienie się. To sprawia, że staje się ona bezpieczna dla ludzi i środowiska oraz powierzchni, które ma oczyścić. Pompy do napełniania pojazdów miejskich dostarcza Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej.

Wspólna odpowiedzialność za czystość Warszawy

ZOM regularnie przeprowadza czyszczenie 1300 km ulic w stolicy. Każda z nich jest czyszczona co najmniej raz na tydzień od wiosny do jesieni. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram prac w specjalnym kalendarzu sprzątania. Za utrzymanie porządku na pozostałych drogach odpowiadają inne instytucje, takie jak urzędy dzielnicowe, zarządy osiedli czy GDDKiA.