Zapoczątkowana nowa trasa tramwajowa na Kasprzaku i inne wydarzenia z ostatniego tygodnia

Zapoczątkowana nowa trasa tramwajowa na Kasprzaku i inne wydarzenia z ostatniego tygodnia

W obecnym tygodniu, Warszawa może pochwalić się nową trasą tramwajową na ulicy Kasprzaka. Ponadto, całkowicie odnowiony wiadukt na ulicy Globusowej we Włochach jest teraz dostępny dla kierowców. Tramwaje Warszawskie zapowiedziały przetarg na projekt trasy do Białołęki, a Metro rozpoczyna opracowywanie planów na trzecią linię. W mieście nie tylko infrastruktura miejska idzie do przodu, ale również kultura kwitnie.

Pośród najważniejszych informacji z warszawskich dróg, należy zwrócić uwagę na nowo otwartą trasę tramwajową na ulicy Kasprzaka, która została ukończona trzy tygodnie przed planowanym terminem. Trasa ma 3,5 km długości i zawiera trzy pary wygodnych przystanków. Na wiosnę planowane są prace związane z nasadzeniem zieleni wokół torowiska. Nowa trasa obsługuje linie tramwajowe numer 10, 11, 26 i 27. Częstotliwość kursowania wynosi osiem minut w godzinach szczytu i dwanaście minut poza nimi. Zaplanowano także specjalną „szczytową” linię numer 11, którą tramwaje będą kursować tylko w dni robocze podczas godzin szczytu. Szczegółowe informacje na temat tras można znaleźć na stronie WTP.

Pasażerowie mogą korzystać z nowych przystanków tramwajowych zlokalizowanych przy ulicach Płocka, Warszawa Wola i Ordona. Wszystkie przystanki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi oraz seniorów. Dotyczy to także przystanku Reduta Wolska, który znajduje się w wykopie.

Wiadukt nad ulicą Globusową we Włochach przeszedł gruntowną przebudowę i jest już dostępny dla kierowców. Modernizacja objęła nową konstrukcję nośną i płytę wiaduktu. Podczas renowacji drogowcy zabezpieczyli także teren pod planowaną ścieżkę rowerową wzdłuż ulic Świerszcza i Potrzebnej.

Tramwaje Warszawskie zapowiedziały przetarg na projekt trasy tramwajowej do wschodniej części Białołęki. Rozpoczęcie budowy tej inwestycji jest planowane na rok 2028. Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił również plany rozpoczęcia budowy trzeciej linii metra w tym samym roku.

Jak już wspomniano, ostatnie dni nie były tylko o transporcie. W Domu Spotkań z Historią odbył się wernisaż wystawy Zbyszka Siemaszki, jednego z najważniejszych fotografów poprzedniego wieku, dokumentującego życie na warszawskich ulicach w czasach PRL. Można ją oglądać do 8 września tego roku. Na Krakowskim Przedmieściu 66 można obejrzeć wystawę plenerową poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie w setną rocznicę przyznania jej tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy i dziewięćdziesiątą rocznicę jej śmierci.

Na dobry koniec, w piątek 8 marca, w Komunie Warszawa odbędzie się wydarzenie pod hasłem Girls and Queers tho the Front, a w Big Book Cafe MDM spotkają się pisarki, dziennikarki i wydawczynie na kolejnej odsłonie „Kalamburów Literackich”.