Policja ponownie walczy z autokradzieżami, zatrzymując 13 podejrzanych

Policja ponownie walczy z autokradzieżami, zatrzymując 13 podejrzanych

W ramach walki z przestępczością samochodową, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, wspólnie z innymi służbami, przeprowadzili akcję na terenie trzech województw. W wyniku tych działań aresztowano 13 osób podejrzewanych o kradzieże z włamaniami do pojazdów oraz paserstwo. W sumie postawiono im 129 zarzutów. Sześć osób zostało umieszczonych w areszcie na trzy miesiące, natomiast reszta znalazła się pod dozorem policyjnym.

Działania te miały miejsce na terenach województw mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Akcję prowadził Wydział do walki z Przestępczością Samochodową z Komendy Stołecznej Policji, wspierany przez funkcjonariuszy z innych wydziałów i komend. Wsparcie przyszło także ze strony CPKP BOA, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Nadbużańskiego, Morskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Celem akcji było uderzenie w przestępczość samochodową.

Wiele działań zakończyło się sukcesem, zatrzymano bowiem 13 osób w wieku od 29 do 55 lat. Podejrzanym postawiono 129 zarzutów kradzieży z włamaniem i paserstwa w Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Śródmieście Północ. W przypadku dwóch podejrzanych, policja czekała na ich powrót z kolejnej kradzieży do domu, gdzie nastąpiły aresztowania.

Podczas akcji, funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania na terenach zamieszkałych przez podejrzane osoby. Zabezpieczono urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów oraz zagłuszania sygnałów GPS/GSM. W dwóch odzyskanych jeepach odkryto naruszenie oznaczeń identyfikacyjnych. Policja zidentyfikowała również podzespoły pochodzące z samochodów skradzionych w Polsce i Niemczech.

Na miejscu przestępstw policjanci zabezpieczyli również maserati i podzespoły samochodowe, które mogą pochodzić z kradzieży. Potwierdzenie tego faktu będzie możliwe po przeprowadzeniu szczegółowych badań laboratoryjnych.

Wartość odzyskanego mienia szacuje się na ponad 800 tysięcy złotych. Dodatkowo, policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych, w tym prawie 290 tysięcy złotych, 700 dolarów i 7 tysięcy euro, a także samochody o wartości 60 tysięcy złotych i 11 zegarków wartych 31 tysięcy złotych.

Siedem osób pozostało pod dozorem policyjnym lub dozorem połączonym z poręczeniem majątkowym na wniosek prokuratora nadzorującego sprawę. Dla sześciu osób sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące na wniosek prokuratora.

Sprawa nadal się rozwija, a możliwe są kolejne aresztowania.