Wielka akcja policji przeciwko przestępczości samochodowej: 13 zatrzymanych i setki zarzutów

Wielka akcja policji przeciwko przestępczości samochodowej: 13 zatrzymanych i setki zarzutów

Policjanci specjalizujący się w walce z przestępczością samochodową z Komendy Stołecznej Policji, przy wsparciu równorzędnych służb, podjęli kolejną akcję przeciwko kradzieżom samochodów. W trakcie operacji przeprowadzonej na obszarze trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego, udało im się zatrzymać 13 osób, podejrzanych o włamania do pojazdów i paserstwo. Łącznie stawiają im aż 129 zarzutów. Sześciu z nich sąd umieścił w areszcie na trzy miesiące, natomiast pozostali zobowiązani zostali do poddania się nadzorowi policyjnemu.

Stołeczni śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową, wspólnie z innymi jednostkami podległymi oraz funkcjonariuszami CPKP BOA i Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, a także Oddziałami Straży Granicznej Nadbużańskim, Morskim i Warmińsko-Mazurskim, przeprowadzili operację mającą na celu schwytanie złodziei samochodów.

W trakcie działań udało się zatrzymać 13 podejrzanych w wieku od 29 do 55 lat. W Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Śródmieście Północ usłyszeli oni zarzuty dotyczące kradzieży z włamaniem i paserstwa, w sumie aż 129. Dwóch z nich zostało zatrzymanych tuż po powrocie z akcji kradzieży.

Podczas przeprowadzenia działań na terenie domostw zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia elektroniczne używane do kradzieży pojazdów oraz do zakłócania sygnałów GPS/GSM. W dwóch odzyskanych jeepach wykryto manipulacje w oznaczeniach identyfikacyjnych. Policjanci byli w stanie również zidentyfikować części pochodzące z pojazdów skradzionych zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Niemczech.

Policja zabezpieczyła dodatkowo Maserati i części samochodowe, które mogą pochodzić z innych kradzieży. Te informacje zostaną potwierdzone lub obalone dzięki szczegółowym badaniom laboratoryjnym.

Wartość odzyskanego mienia szacuje się na ponad 800 tysięcy złotych. Dodatkowo, zabezpieczono majątek zatrzymanych: prawie 290 tysięcy złotych, 700 dolarów i 7 tysięcy euro. Zabezpieczono także samochody o wartości 60 tysięcy złotych oraz 11 zegarków o wartości 31 tysięcy złotych.

Siedmiu z zatrzymanych zostało objętych dozorem policyjnym i poręczeniem majątkowym decyzją prokuratury nadzorującej sprawę. Sąd na wniosek prokuratora umieścił pozostałych sześć osób w tymczasowym areszcie na okres trzech miesięcy.

Postępowanie w tej sprawie jest ciągle w toku, a Prokuratura Rejonowa Warszawa – Śródmieście Północ nie wyklucza kolejnych zatrzymań.