Wybory samorządowe w Warszawie – przypomnienie kluczowych informacji

Wybory samorządowe w Warszawie – przypomnienie kluczowych informacji

Zaplanowane na najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, wybory samorządowe zblizają się wielkimi krokami. W poprzednim roku, w 2018, aż ponad 66% uprawnionych do głosowania obywateli wzięło udział w wyborach. Czy ten wynik zostanie pokonany w tym roku? Odpowiedź na to pytanie zależy od samej społeczności. Głosowanie trwać będzie między godziną 7:00 a 21:00.

Aby sprawdzić miejsce przypisane do głosowania, można skorzystać z Centralnego Rejestru Wyborców lub wyszukiwarki lokali wyborczych umieszczonej na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Tego dnia transport publiczny w stolicy zapewni darmową komunikację dla wszystkich mieszkańców, którzy będą musieli dojechać na głosowanie – taką decyzję podjął Prezydent Warszawy.

Godziny głosowania ustalono od 7:00 do 21:00. Wyjątkiem są obwody odrębne, takie jak domy pomocy społecznej, szpitale, zakłady karne i areszty śledcze. W tych miejscach głosowanie może zakończyć się już o godzinie 18:00, pod warunkiem, że wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców danego obwodu oddadzą swój głos.

W Warszawie, każdy wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Będą na nich rozpisane wybory do różnych organów – prezydenta miasta, 51 radnych sejmiku wojewódzkiego, 60 przedstawicieli do Rady Warszawy i aż 420 przedstawicieli do rad dzielnic. Przy oddawaniu głosu na kandydatów do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, rady dzielnicy, oraz do sejmiku województwa mazowieckiego można zaznaczyć „X” jedynie przy nazwisku jednego kandydata z listy. W przypadku wyborów na Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy można postawić „X” tylko przy jednym kandydacie.

Głosowanie nie jest ważne, jeżeli nie zaznaczono „X” w kratce przy żadnym kandydacie, lub jeżeli „X” zaznaczono w kratkach przy dwóch lub więcej kandydatach. Zgodnie z Kodeksu wyborczym, w obrębie kratki muszą przeciąć się co najmniej dwie linie. Wszelkie napisy dodane na karcie do głosowania, rysunki czy dopisane nazwiska nie wpływają na ważność karty i ważność głosu, o ile nie znajdują się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.

Zgodnie z najnowszymi danymi, do 3 kwietnia br. w Warszawie zarejestrowano ponad 23 tys. wniosków o wpis do Centralnego Rejestru Wyborców. W tym samym okresie złożono również 718 wniosków o wydanie pełnomocnictwa oraz zgłoszono ponad 460 razy chęć głosowania korespondencyjnego.