Wsparcie Polski dla Ukrainy: aktywność samorządów w dostarczaniu pomocy

Wsparcie Polski dla Ukrainy: aktywność samorządów w dostarczaniu pomocy

Począwszy od chwili wybuchu konfliktu na terytorium Ukrainy, polskie samorządy, bez względu na lokalizację, zdecydowanie zaangażowały się w pomoc dla ukraińskich uchodźców i tych, którzy brali bezpośredni udział w walkach. Polska kontynuuje swój wysiłek w ramach inicjatywy „Polskie Miasta Ukrainie”, przygotowując się do przekazania dodatkowych autobusów i materiałów budowlanych naszym wschodnim sąsiadom.

Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, podziękował wszystkim polskim miastom za ich aktywną postawę w sferze pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że wiele samorządów, takich jak Gdańsk i Warszawa, nadal realizuje różnorodne projekty pomocowe. Zapowiedział również przekazanie kolejnej partii sprzętu medycznego o wartości blisko miliona złotych dla Kijowa, której zakup sfinansował stolica Polski.

Warszawa od dnia pierwszego konfliktu dostarczała pomoc Ukraińcom, którzy zdecydowali się na przybycie do polskiej stolicy. Zakwaterowanie, wyżywienie i wsparcie psychologiczne otrzymało setki tysięcy osób. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdecydował również o bezpłatnych przejazdach dla obywateli Ukrainy Warszawskim Transportem Publicznym. Dodatkowo, na Dworcu Wschodnim ustawiono miejski autobus podwożący Ukraińców do punktów pomocowych – w pierwszych tygodniach wojny realizował ponad 6 tys. kursów przewożąc blisko 157 tys. osób. Na Ukrainę trafiły także m.in. 23 tramwaje typu 105 i 60 wagonów metra.

Ukraiński konflikt jest również sprawą Polski – jak podkreśla poseł Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Polskie miasta nadal wykazują solidarność i determinację w pomocy Ukrainie, której symbolicznym dowodem jest pięcioletnia inicjatywa „Polskie Miasta Ukrainie”.

Inicjatywa, która zrodziła się z deklaracji o współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Ukrainy i przywrócenia pokoju, podpisanej przez Unię Metropolii Polskich, Komitet Regionów UE i Związek Miast Polskich oraz Związek Miast Ukrainy, nadal zbiera owoce. W ramach tej inicjatywy, polskie samorządy przekazały do tej pory samorządom ukraińskim m.in. sześć namiotów pneumatycznych wraz z wyposażeniem, kilkadziesiąt generatorów prądu, materiały budowlane i narzędzia, środki higieniczne, artykuły żywieniowe, 13 busów, osuszacze, wentylatory i pilarki o łącznej wartości kilku milionów złotych.