Wielki sukces otwockiej policji: Dwóch zatrzymanych i likwidacja magazynu narkotyków

Wielki sukces otwockiej policji: Dwóch zatrzymanych i likwidacja magazynu narkotyków

Służby policyjne z Otwocka ponownie zademonstrowały swoją skuteczność w walce z przestępczością narkotykową. Tym razem, w miejscowości Józefów nieopodal Warszawy, udało im się zlikwidować zarówno magazyn, jak i linię produkcyjną narkotyków. Akcja zakończyła się aresztowaniem dwóch podejrzanych mężczyzn oraz konfiskatą 66 kg substancji psychotropowej – mefedronu. Do tego dochodzi także sprzęt oraz inne urządzenia używane do produkcji narkotyków. Znaleziony na miejscu 63-letni mężczyzna, za sprawą wniosku otwockiej prokuratury, został umieszczony w areszcie na okres trzech miesięcy. W przypadku skazania, grozi mu do dwudziestu lat pozbawienia wolności.

Policjanci specjalizujący się w walką z narkotykami ustalili, że na jednej z posesji w Józefowie mogło dochodzić do nielegalnej produkcji tychże substancji. Po długotrwałej obserwacji działki i jej okolic, doszli do wniosku, że teren ten jest prawdopodobnie wykorzystywany do przestępczych celów. Gdy na posesję przybyli dwaj mężczyźni, funkcjonariusze postanowili działać. W czasie interwencji wyczuwali silny, charakterystyczny zapach narkotyków, co skłoniło ich do natychmiastowego przeszukania magazynu.

Podczas badania terenu funkcjonariusze natknęli się na zaawansowaną linię produkcyjną, wyposażoną w nowoczesny sprzęt służący do wytwarzania narkotyków. Magazyn był podzielony na specjalne sektory, gdzie odbywały się poszczególne etapy produkcji – od przechowywania prekursorów, przez mieszalnię z reaktorem, aż po suszarnię, gdzie krystalizował się gotowy produkt.

W trakcie akcji otwocka policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 27 i 63 lat. Eksperci i technicy policyjni pracowali na miejscu przez kilkanaście godzin, wspomagani przez funkcjonariuszy z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. Łącznie udało im się zabezpieczyć ponad 66 kg mefedronu, duże ilości prekursorów oraz urządzenia do produkcji narkotyków. Na podstawie zabezpieczonych śladów substancji i odpadów chemicznych, policja była w stanie oszacować, jak długo trwała ta przestępcza działalność oraz jaka ilość narkotyku mogła zostać wyprodukowana.

Starszy z zatrzymanych mężczyzn usłyszał zarzuty prokuratorskie, które obejmowały próbę wprowadzenia do obrotu dużej ilości mefedronu, wytwarzanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz posiadanie urządzeń służących do produkcji mefedronu. Za te przestępstwa grozi mu kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Otwocku, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, złożył wniosek do Sądu Rejonowego o zastosowanie najbardziej restrykcyjnych środków zapobiegawczych – tymczasowego aresztowania. Wniosek ten został uwzględniony przez sąd i 63-letni mężczyzna trafił do aresztu na okres 3 miesięcy.

Wartość czarnorynkową wszystkich zabezpieczonych substancji szacuje się na blisko 2 000 000 złotych. Narkotyki, takie jak mefedron, są uzależniające i mają destrukcyjny wpływ na społeczeństwo oraz zdrowie osób uzależnionych. Skład chemiczny tego typu substancji jest stale modyfikowany, co czyni mefedron jednym z narkotyków, które najbardziej szkodzą organizmowi człowieka.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Otwocku.