Wielka operacja policyjna: Rozbita grupa przestępcza naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 20 mln zł

Wielka operacja policyjna: Rozbita grupa przestępcza naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 20 mln zł

Po intensywnej i długotrwałej działalności służb ścigania, w której uczestniczyły Komenda Stołeczna Policji (KSP), Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Prokuratura, udało się rozpracować i rozbić zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w przestępstwach akcyzowych. W efekcie wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy, pięciu mężczyzn zostało aresztowanych, a także skonfiskowano prawie 6 mln sztuk papierosów nieopodatkowanych polskim akcyzą oraz ponad 13,5 ton tytoniu. Szacunkowe straty jakie doznało państwo przez niezapłacone podatki wynoszą ponad 20 mln zł.

Policjanci z oddziału walki z przestępczością gospodarczą stołecznej komendy oraz agenci z olsztyńskiego zarządu CBŚP, we współpracy z urzędnikami z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Południe, zdołali rozbić grupę przestępczą specjalizującą się w przestępstwach akcyzowych. Z dochodzeń wynika, że członkowie tego gangu prowadzili swoje nielegalne operacje głównie na terenach województwa łódzkiego i mazowieckiego, powodując straty dla Skarbu Państwa rzędu ponad 20 mln zł.

Po zebraniu dokładnych informacji, służby ścigania przystąpiły do działania. W stolicy Polski aresztowano trzech członków gangu i rozbito magazyn, gdzie przechowywane były kartony zawierające blisko 5 mln sztuk papierosów z fałszywymi markami światowych producentów tytoniu. Dodatkowo, na prywatnej posesji w powiecie mińskim, w bagażniku samochodu dostawczego znaleziono prawie 800 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Tam też funkcjonariusze zabezpieczyli tytoń, strzelbę marki Mossberg oraz 20 sztuk amunicji różnej wielkości.

Kolejna operacja miała miejsce w powiecie wyszkowskim, gdzie rozebrano zakład przetwarzania suszu tytoniowego i skonfiskowano ponad 6,5 ton tytoniu. W kilkunastu kilometrach od tego miejsca, na innej posesji, zatrzymano kolejnego członka gangu i przejęto ponad 7 ton tytoniu ukrytego w dwóch naczepach ciężarówek.

Następnym etapem operacji było uderzenie na terenie powiatu sieradzkiego w województwie łódzkim, gdzie funkcjonariusze rozmontowali profesjonalną linie pakowania papierosów. Zabezpieczono tam maszyny i sprzęt używany do pakowania papierosów oraz setki tysięcy pudełek różnych marek papierosów. Na miejscu zabezpieczono również ponad 27 tysięcy sztuk papierosów.

Podsumowując, w ramach całej operacji KSP, CBŚP i KAS aresztowały łącznie 5 mężczyzn w wieku od 38 do 57 lat, zlikwidowały zakład przetwarzania i pakowania tytoniu oraz skonfiskowały prawie 6 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy i ponad 13,5 ton tytoniu.

Wszyscy zatrzymani zostali przekazani do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Południe w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz naruszenia obowiązku podatkowego. Na podstawie zgromadzonych dowodów i na wniosek prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu czterech z nich na okres 3 miesięcy.