Weekendowa wycieczka po Warszawie

Weekendowa wycieczka po Warszawie

Warszawa jest niezmiennie bardzo popularnym miastem do zwiedzania. Ma długą i bogatą historię, którą widać na każdym niemal kroku. Aby ją w pełni poznać trzeba by spędzić w stolicy bardzo dużo czasu, a i tak zawsze znajdzie się coś co przeoczyliśmy. Nie zawsze jednak odwiedziny w mieście wynikają z chęci dogłębnego poznania stolicy. Często po prostu przyjeżdżający chcą się świetnie bawić i miło spędzić czas wypełniając go wizytami w atrakcyjnych miejscach. Do tego najlepszy zdecydowanie jest weekend. Nie trzeba więc organizować całego dwutygodniowego lub dłuższego urlopu w stolicy, wystarczą dwa dni i też, przy optymalnie ułożonym planie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Oto więc wybrane subiektywnie miejsca idealne na weekendowe odwiedziny.

Warszawa i jej najlepiej znane atrakcje idealne na weekend

Planując weekendowy przyjazd do stolicy z dużym prawdopodobieństwem w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na cieszące się największą popularnością oraz rozpoznawalnością miejsca i obiekty. Oto lista tych, których na pewno nie powinno na tej liście zabraknąć.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Ten wysoki, zbudowany z betonu i stali budynek będący pozostałością epoki peerelu jest niewątpliwie jednym z symboli miasta Warszawa. Będzie to pierwszy obiekt jaki zobaczymy, jeśli przyjeżdżamy do stolicy pociągiem wysiadając na Dworcu Centralnym. PKiN zaprojektował architekt Lew Rudnie i wybudowany został w latach 1952-1954 i od tamtej pory stał się nieodłącznym elementem wizerunku stolicy.

Pałac jest miejscem, gdzie mieści się wiele instytucji takich jak Polska Akademia Nauk albo Muzeum Techniki. Odbywają się tu regularnie imprezy kulturalne, koncerty oraz wystawy. Niezależnie od tego, w który weekend odwiedzimy stolicę to jest duża szansa na to, że trafimy na jakieś ciekawe i interesujące wydarzenie, w którym z pewnością warto wziąć udział.

Odwiedzając PKiN warto skorzystać z tutejszych atrakcji. Korzystając z windy możemy wyjechać na znajdujący się na trzydziestym piętrze tarasu widokowego, z którego można podziwiać panoramę miasta. 12 pięter wyżej natomiast znajduje się jeden z najwyżej umieszczonych na świecie zegarów wieżowych odsłonięty w roku 2000.

Warszawa – ogród Zoologiczny

Wizyta w stołecznym ZOO to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji jeśli przyjeżdżamy całą rodziną wraz z dziećmi. Warszawa może poszczycić się trzecim pod względem powierzchni (40 ha) ogrodem w całym kraju. Większe znajdują się tylko w Gdańsku, gdzie tamtejszy ogród ma 125 hektarów powierzchni oraz poznański położony na 121 hektarach powierzchni. Na terenie ogrodu zobaczyć można ponad 12 tysięcy okazów zwierząt najróżniejszych gatunków ze wszystkich stron świata.

Z najbardziej popularnych i ulubionych przez zwiedzających zwierząt należy wymienić między innymi wydry, bociany oraz niedźwiedzie brunatne. Wśród egzotycznych zwierząt są tu między innymi nosorożce, hipopotamy, żyrafy, słonie gibbony oraz różne gatunki ptaków, gadów czy ryb. Popularnym wśród najmłodszych jest wybieg goryli oraz szympansów a także ptaszarnia zaaranżowana na dżunglę azjatycką. W ogromnym akwarium oglądać można duże gatunki rekinów i płaszczek.

Na terenie ogrodu zoologicznego, specjalnie pod kątem rodzin z dziećmi wydzielony został plac zabaw wraz polaną piknikową. Dodatkowo liczne punkty gastronomiczne serwują gościom smaczne i pożywne posiłki, a w sklepikach zawsze można wybrać jakąś ciekawą pamiątkę, która będzie przypominać wizytę nawet po długim czasie.

Krakowskie Przedmieście

Będąc w ścisłym centrum warto przejść się tym, jednym z reprezentatywnych traktów w stolicy. Krakowskie Przedmieście zaczyna się przy Bramie Krakowskiej stanowiąc część historycznego Traktu Królewskiego. Krakowskie Przedmieście biegnie od pomnika Mikołaja Kopernika a jego koniec ma miejsce przy Placu Zamkowym. Po drodze trakt przecina inne popularne ulice między innymi Oboźną, Romualda Traugutta, Królewską, a także gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, Karową, Ossolińskich, Trębacką, Kozią, Bednarską i ulicę Miodową.

Stare Miasto, Rynek wraz z Placem Zamkowym i Muzeum Zamku Królewskiego

Stary Rynek jest niewątpliwie jednym z centralnych punktów miasta, o który na pewno warto „zahaczyć” podczas odwiedzin w centrum miasta. Plac mający 90 na 73 metry swój początek miał między XII a XIV wiekiem i od początku był świadkiem wielu ważnych z historycznego punktu wydarzeń. Pierwotnie drewniany, jednak z czasem jego zabudowa była sukcesywnie zastępowana murowaną wykończoną w gotyckim stylu. Większość niej jednak uległa zniszczeniu podczas Drugiej Wojny Światowej, jednakże po 1945 roku stojące tu wcześniej kamienice zostały dość wiernie zrekonstruowane a sam rynek odzyskał stracony dawny blask.

Wizyta na Starym mieście nie może się obyć bez obejrzenia Placu Zamkowego ze słynną Kolumną Zygmunta. Ten punkt miasta bez wątpienia jest jednym z najlepiej rozpoznawalnym nie tylko ze względu na ów pomnik. Wrażenie robią także liczne stojące tu zabytkowe, choć de facto w pełni odtworzone po wojnie kamienice. Historycznie plac swoje początki miał w XVII wieku a wspomniana Kolumna Zygmunta postawiona dla uczczenia ówczesnego króla stanęła w pierwotnej wersji już w 1644 roku.

Przy Placu Zamkowym widzimy okazały budynek Zamku królewskiego będący wierną rekonstrukcją oryginalnego wzniesionego tu w XII wieku i przebudowywanego w wiekach późniejszych. W swojej historii Zamek był siedzibą władz państwowych, a podczas Drugiej Wojny Światowej rezydował tu niemiecki gubernator. Zniszczony wraz z zabudową Starego miasta podczas wycofywania się wojsk okupacyjnych Zamek Królewski został po wojnie odbudowany na ocalałych oryginalnych fundamentach budynek pełni obecnie funkcję muzealną, gdzie w ramach ekspozycji można oglądać liczne ciekawe, stałe bądź czasowe ekspozycje związane z historią miasta, ukazujące jego specyfikę oraz to jak zmieniało się ono na przestrzeni dziejów. Z pewnością czas spędzony na zwiedzaniu nie będzie stracony, a wręcz przeciwnie. Pozwoli poszerzyć wiedzę i będzie źródłem niezapomnianych wspomnień.

Rzeźba Syrenki

Spacerując po Starym Mieście nie sposób nie napotkać na swojej drodze jednego z najsłynniejszych i jednocześnie charakterystycznych pomników. Rzeźba Syrenki, czyli pół-kobiety i pół-ryby była symbolem Starej Warszawy nawiązującym do dawnego herbu miasta funkcjonującego od XIV wieku. Aktualnie Warszawa ma dwie takie rzeźby, jedną bardziej a drugą mniej znaną. Pierwsza z nich stoi już od dawna właśnie na Starym Mieście Warszawa i jeśli mówimy o Syrence mamy na myśli właśnie ją. Druga powstała dużo później i usytuowana została blisko Mostu Świętokrzyskiego. Oprócz rzeźb motyw Syrenki obecny jest w wielu miejscach, przede wszystkim jako uzupełnienie wyglądu fasad na kamienicach oraz licznych płaskorzeźbach. Warto więc spacerując uważnie się rozglądać, bo nigdy nie wiadomo kiedy w nasze oczy wpadnie ta niezwykła postać.

Pałac Łazienkowski wraz z przyległym ogrodem

Urocze i ciekawe miejsce, gdzie na pewno spędzimy miło czas. Nazwa „Łazienki” wywodzi się od znajdującej się tu w XVII stuleciu łaźni miejskiej. Ten Pałac zbudowany na sztucznej wyspie na stawie w pięknej zielonej scenerii Parku Łazienkowskiego zrobi z pewnością na każdym wrażenie swoją architekturą. Wokół niego roztacza się piękny Ogród Francuski. Cały kompleks Łazienek Królewskich zaczął powstawać w latach 1683-1689 na zlecenie i pod okiem marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Projekt pałacu jest autorstwa Tylmana z Gameren. W późniejszych latach 1772-1793 w czasach panowania Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a po jego śmierci obiekt wraz z całym kompleksem ogrodowym przypadł księciu Józefowi Poniatowskiemu, a w roku 1813 po sprzedaży stał się własnością rosyjskiego cara Aleksandra I. W trakcie działań Drugiej Wojny Światowej obiekt doznał znacznych uszkodzeń na domiar tego cofająca się armia niemiecka zrabowała większość wyposażenia Pałacu. Odbudowę rozpoczęto około roku 1965 w efekcie czego Budynek odzyskał zbliżony do pierwotnego wygląd. Pół wieku później w ramach kolejnej renowacji nastąpiło wzmocnienie zapadających się tarasów.

W miejscu tym łączą się historia, przyroda i kultura, gdyż odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne a, że pełno jest wokoło zieleni to niewątpliwie sceneria jest tu bardzo urokliwa. W budynku ulokowane jest muzeum, w którym wystawiona jest pokaźna kolekcja obrazów oraz innego typu eksponatów pochodzących z dawnej królewskiej kolekcji. Pałac, staw i ogród to nie wszystko co znajdziemy w tym miejscu. Mieści się tu także amfiteatr oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, który z pewnością będzie gratką dla miłośników koni. Jest tu także powstały w XVIII wieku teatr dworski a przechadzając się ścieżkami możemy zobaczyć niejedną oryginalną rzeźbę. W ramach odbywających się latem wydarzeń kulturalnych jest możliwość wysłuchania plenerowego koncertu muzyki fortepianowej, które organizowane są cyklicznie w każdą niedzielę dwukrotnie, o godzinie 12 oraz 16.

Wilanowskie Muzeum Pałacu Króla Jana III, park i ogród

Jest to kolejny atrakcyjny punkt na weekendowej mapie Warszawy, będący jedną z wielu opcjonalnych możliwości na spędzenie czasu i weekendowy odpoczynek. Podobnie jak opisany powyżej kompleks łazienkowski jest to niezwykle urocze miejsce, w którym można miło spędzić czas. Pałac w Wilanowie jest barokowym projektem autorstwa Augustyna Locci a jego początki sięgają lat 1681-1696, kiedy to panował Król Jan III Sobieski. Budynek w latach 1723-1729 przeszedł rozbudowę po której zyskał dodatkowe boczne skrzydła. Zaraz po Drugiej Wojnie Światowej został zaniedbany jednak w 1948 roku po generalnym remoncie teren ten odzyskał swój dawny blask i zaczął przyciągać z roku na rok coraz więcej turystów i odwiedzających. Wokół pałacu rozciąga się duży zielony ogród pełny dodatkowych atrakcji, który pierwotnie zajmował mniejszy obszar niż dziś. Od 1994 roku pałac wraz z całym przyległym terenem wpisany został na listę pomników historii.

Wilanowski Pałac wraz z ogrodem jest miejscem, które można odwiedzić o każdej porze roku. W cieplejszych miesiącach letnich być może uda nam się trafić na którąś z odbywających się tu cyklicznie imprez i wydarzeń o różnym charakterze. W zimie natomiast rozwieszone tu tysiące świateł pięknie korespondują z leżącym wszędzie śniegiem i pokrytych nim drzewami i krzewami. Wewnątrz pałacu obejrzeć można bogatą kolekcję antyków pochodzące z wielu części Europy oraz Świata. Obejrzeć można tu też wiele ciekawych posągów, a podczas przechadzania się wśród zieleni i kwiatów naszym oczom ukażą się urokliwe fontanny. Latem w Ogrodzie Różanym możemy wysłuchać koncerty w ramach cyklu Letnich Koncertów Królewskich oraz Letniej Akademii Muzyki Dawnej. W okresie jesiennym oraz zimowym natomiast podziwiać można odbywające się tu co 20 minut urocze świetlno-muzyczne pokazy, kiedy to zewnętrzna fasada pałacu zmienia się wizualnie nie do poznania.

Park Ujazdowski oraz Skaryszewski

Ujazdów i Skaryszew to kolejne dwie propozycje spędzania czasu na wolnym powietrzu wśród zieleni. Leżący w Śródmieściu Park Ujazdowski sięga swoją historią do XIX wieku. Na tym wówczas rzadko zadrzewionym terenie regularnie odbywały się ciekawe i interesujące wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, wojskowe oraz wystawy. Drugi z Parków –Skaryszew nosi imię Ignacego Jana Paderewskiego i lży w dzielnicy Praga Południe. Park jest młodszy od Ujazdowskiego, gdyż powstał na początku XX wieku na dawnym terenie tutejszej osady Kamion leżącej na obszarze zalewowym rzeki Wisły. Obecnie teren ten jest dość mocno zalesiony. Odwiedzając to miejsce z pewnością odpoczniemy i zregenerujemy swoje siły.

Pole Mokotowskie

Warszawa posiada kilka dużych wydzielonych terenów zielonych i Pola Mokotowskie to kolejna propozycja. Ten duży obszar obejmuje powierzchnię aż 70 hektarów i jest jedną z największych stołecznych otwartych zielonych przestrzeni. Z uwagi na dużą ilość zieleni jest to miejsce idealne na spacery, różnoraką aktywność sportową lub inną, dowolnie wybrany sposób spędzenia czasu wolnego. Park nosi imię Józefa Piłsudskiego i, jak nazwa wskazuje, leży w większości na terenie dzielnicy Mokotów. Częściowo też położony jest na Ochocie oraz Śródmieściu. Odwiedzając to miejsce możemy nie tylko wypocząć ale i dobrze zjeść czy zadbać o kondycję, gdyż jest miejscem idealnym to terenowej rekreacji. Integralnym elementem jest stworzony tu w sposób sztuczny staw.

Park Szymańskiego i Park Fontann

Park Szymańskiego w dzielnicy Warszawa – Wola to kolejne ciekawe miejsce. Oprócz tego, że jest to teren zielony, pełny elementów przyrodniczych to jedną z niewątpliwych atrakcji jest tu możliwość obejrzenia imponujących pokazów świetlno-wodnych. Wszystko to za sprawą zestawu trzech podświetlanych fontann zasilanych energią światła słonecznego. Teren ten posiada także liczne walory rekreacyjno-turystyczne. Są tu bowiem liczne tereny do biegania i jazdy rowerem w postaci ścieżek. Kompleks fontann oraz seria wodnych kaskad są częścią centralnej alei tworzą integralną całość z bujnie rosnącą tu roślinnością.

Drugim miejscem z fontannami jest ulokowany przy skwerze 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego Park Fontann. W tym miejscu zobaczymy kompleks składający się z czterech fontann i podobnie jak w Parku Szymańskiego mają tu miejsce multimedialne pokazy z użyciem światła oraz wody. W odróżnieniu jednak od tamtych tutejsze pokazy ułożone są w bloki tematyczne.

Warszawa – naukowo, muzealnie i kulturalnie

Warszawa, jak każde duże miasto posiada szeroką ofertę muzealną oraz bazę obiektów poświęconych kulturze i nauce. Jest więc w czym wybierać i propozycji na spędzanie czasu wolnego z pewnością jest na co najmniej kilka weekendów. Oto kilka ciekawych i subiektywnie wybranych miejsc, spośród których można wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie „zestaw”.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, którego nie można nie odwiedzić jeśli interesuje się nauką w szerokim rozumieniu tego słowa Nie jest to typowe muzeum, w którym nie wolno dotykać prezentowanych eksponatów. Tutaj wręcz przeciwnie, jest to wręcz wskazane. Wszystko po to aby jeszcze pełniej doświadczyć istoty różnych zjawisk i procesów. CKN stawia na doświadczanie nauki poprzez jej doświadczanie i praktykę. Ma to nakłonić odwiedzających do zadawania pytań oraz poszukiwania na nie odpowiedzi własnymi drogami. Centrum działa na mapie lokalnych atrakcji miasta Warszawa działa od 2010 roku i nosi imię najsłynniejszego polskiego astronoma, pochodzącego z Torunia Mikołaja Kopernika.

Centrum Kopernik w całej Europie jest jednym z największych tego rodzaju miejsc w całej Europie. Zgromadzona tu ekspozycja obejmuje dużo ponad 500 eksponatów z różnych dziedzin wiedzy, nauki i techniki. Jest to więc miejsce wręcz idealne dla Twoich żądnych wiedzy dzieci. Atrakcji tyle, że z pewnością miejsce to wypełni dużą część czasu. Jeśli jednak zależy nam aby w ciągu weekendu odwiedzić jak najwięcej najlepiej zwiedzić to miejsce dość powierzchownie i ogólnie, a na dłuższe odwiedziny zdecydować się podczas dłuższego pobytu w stolicy.

Warszawa – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe to prawdziwa mekka interesujących się kulturą i sztuką. Jest to jedna z największych tego rodzaju placówek poświęconych kulturze i sztuce w kraju i na kontynencie europejskim. Muzeum to to naprawdę bogate zbiory, przez co można tu spędzić wiele godzin, więc podobnie jak w przypadku Centrum Nauki Kopernik warto pełne zwiedzanie zostawić sobie na dłuższy pobyt w stolicy a podczas weekendu zobaczyć jedynie najpopularniejsze eksponaty.

Wśród tych, które z pewnością warto zobaczyć jest „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Jana Matejki. Warto obejrzeć też na pewno XIX wieczny obraz Ratusza Wileńskiego. Obecny gmach placówki muzealnej przy Alei Jerozolimskiej 3 powstał w latach 1927-1938, lecz samo muzeum jako instytucja działa już od 1860 roku. Dotarcie tu nie stanowi żadnego problemu więc z łatwością można włączyć muzeum do planowanej weekendowej wycieczki po stolicy.

Zbiory muzeum to imponująca ilość eksponatów. Są tu przedmioty pochodzące z różnych okresów historii sztuki starożytnej, wschodniochrześcijańskiej, średniowiecznej, a także Europejskiej i Polskiej Sztuki Nowożytnej, Sztuki Współczesnej, Zdobniczej i Orientalnej. Ekspozycja uzupełnia bogata kolekcja Ikon oraz zbiory fotografii. Dodatkowo przy Muzeum Narodowym działają: gabinet Europejskiej Grafiki i Rysunku Nowożytnego, gabinet Grafiki i Rysunków Polskich oraz gabinet Grafiki i Rysunków Współczesnych.

Warszawa – Muzeum Ewolucji

Kolejna propozycja jaką weekendowa Warszawa ma dla pasjonatów nauki. Tym razem przede wszystkim miłośnicy paleontologii się doskonale odnajdą. Muzeum Ewolucji ulokowane jest w salach w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki a w ramach prezentowanych ekspozycji do obejrzenia są realistyczne modele zwierząt, w tym wymarłych dinozaurów, a także makiety z gadami morskimi żyjącymi w erze dinozaurów. Pośród eksponatów obejrzymy też autentyczne szczątki gadów i płazów, w tym te odkryte w polskim Krasiejowie. Zobaczymy tu też odkryte w Mongolii jaja oraz autentyczny szkielet praptaka. Odrębnym i niezależnym działem ekspozycyjnym jest ten poświęcony historii oraz ewolucji gatunku ludzkiego.

Warszawa – Muzeum Sportu i Turystyki

To najstarsze muzeum o tematyce sportowej, które powołano do istnienia już kilka lat po wojnie w roku 1952. Pierwotnie ulokowane było w pobliżu warszawskiej Skry przy warszawskiej ulicy Wawelskiej 5, lecz jego aktualna lokalizacja to ulica Wybrzeże Gdyńskie 4 na Żoliborzu. Ekspozycja muzeum jest imponująca i obejmuje obecnie ponad 46 tysięcy przedmiotów. Zobaczymy tu pokaźną kolekcję medali, pucharów i dyplomów. Są tu też proporczyki i sztandary a także szeroka kolekcja strojów sportowych z różnych dyscyplin oraz autentyczny sprzęt sportowy. Ekspozycję dopełnia zbiór książek i fotografii a także czasopism i materiałów audio-wideo związanych z tematyką sportową i turystyczną.

Muzeum Pinball Station

Warszawa ma też różnego rodzaju rozrywkowe atrakcje. Dosyć specjalistyczna prywatna placówka muzealna Muzeum Pinball Stadion, której tematyka nie musi każdego zainteresować. Jest ona więc skierowana jedynie do wąskiego grona odbiorców. Muzeum jest dziełem i inicjatywą dwóch prywatnych kolekcjonerów powołaną do istnienia w roku 2016. Początkowo w prezentowanej kolekcji znajdowało się tylko 30 modeli flipperów. Z czasem ekspozycja została rozbudowana i dziś obejmuje ponad 100-kę. Twórcy muzeum to pasjonaci i zapaleńcy, którzy próbują zarazić swoim hobby. W swojej kolekcji prezentują odwiedzającym flippery oraz arcade, a już ponad 60 z nich jest dostępnych podczas regularnego zwiedzania. Ciekawostką dla interesujących się tematyką są między innymi pochodzące z lat 80.-90-tych niedostępne urządzenia a prawdziwą perełką jest wiekowy Bord Golf, który pamięta aż rok 1933.

Muzeum domków, lalek, gier i zabawek

I kolejne po Pinball Stadion hobbystyczne muzeum, które Warszawa proponuje odwiedzającym. Miejsce to jest świetnym pomysłem na wizytę całą rodziną, wraz z dziećmi, które z pewnością będą zachwycone prezentowanymi tu zabawkami. Muzeum to to szeroka ekspozycja zabawkarska ale nie tylko. Poza stałymi i czasowo prezentowanymi tu wystawami muzeum oferuje także możliwość uczestnictwa w licznych wydarzeniach i zajęciach edukacyjnych. Można też wystartować w organizowanych tu konkursach. Pośród zgromadzonych tu sekcji tematycznych dzieci mogą obejrzeć szeroką kolekcję szmacianych lalek pamiętającą czasy PRL-u. Jest tu też np interesująca ekspozycja dotycząca dawnych zawodów, co z pewnością zainteresuje nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Centrum Pieniądza NBP czyli gratka dla miłośników ekonomii

Jeśli weekend i Warszawa to nie sposób nie wspomnieć o tej jedynej w swoim rodzaju w stolicy placówce Narodowego Banku Polskiego. Ta powstała w noc muzeów w maju roku 2016 edukacyjna placówka prezentuje w kompleksowy i przystępny, a do tego ciekawy sposób historię pieniędzy i ekonomii. Zagadnienia prezentowane są dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz unikalnych form przekazu, dzięki czemu informacje i wiadomości jeszcze łatwiej trafią do odbiorcy. Całość ekspozycji rozmieszczona jest w 16 salach tematycznych o łącznej powierzchni wystawienniczej aż 2000 m2. Patronem placówki jest były prezes NBP, Sławomir Skrzypek poległy w katastrofie smoleńskiej.

Teatr Wielki w Warszawie

Warszawa jest miastem teatrów a Teatr Wielki jest najlepiej rozpoznawalnym spośród nich. Budynek stoi przy Placu Teatralnym 1 i jest jednocześnie siedzibą kilku instytucji kultury. Oprócz teatru mieści się tu Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy oraz Muzeum Teatralne. Ulokowana jest tutaj także jedna z trzech scen Teatru Narodowego. Pierwotny gmach teatru powstał pod zaborami w latach 1825-1833 i wiele dekad pełnił swoje funkcje. Na skutek działań Drugiej Wojny Światowej budynek niemal całkowicie został zrujnowany. W latach powojennych, między 1947 a 1965 rokiem teatr odbudowano jednocześnie powiększając go o dodatkowe segmenty.

Warszawski Teatr Narodowy

Kolejny Teatr jaki warto odwiedzić w stolicy. Warszawa słynie z wielu teatrów i Narodowy jest szczególny zwłaszcza z dwóch powodów – jest to bowiem najstarsza działająca tego typu placówka w kraju i jedna z czterech czynnych instytucji narodowych mających szczególne znaczenie dla kultury polskiej.

Obiekt powstał za czasów ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a inauguracja działalności miała miejsce w 1765 roku. Od tamtej pory teatr działał nieprzerwanie do roku 1939 kiedy to podczas niemieckiego oblężenia stolicy spłonął w pożarze. Z całego budynku ocalała wówczas jedynie fasada oraz boczne elementy skrzydeł bocznych. W okresie tuż po wojnie w odbudowę obiektu zaangażowano wojsko polskie, dzięki czemu już w roku 1949 roku udało się teatr ponownie otworzyć. Po kolejnym pożarze w roku 1985 spłonęła scena i widownia co wymusiło przenosiny do tymczasowej siedziby, w której teatr działał przez kolejne 5 lat, do 1990 roku. Mimo powrotu do macierzystego budynku odbudowa z popożarowych zniszczeń trwała jednak aż do roku 1996 a w tym czasie sama instytucja przechodziła liczne zmiany na płaszczyźnie organizacyjnej i formalnej. Odnowiony i otwarty ponownie do użytku budynek mógł pochwalić się perfekcyjnym stanem technicznym oraz nową odnowioną strukturą.

Teatr Muzyczny Roma

Warszawska instytucja teatralna mieszcząca się przy ul. Nowogrodzkiej 49, której specjalnością jest szeroko rozumiana sztuka musicalowa. Jest to gatunek, na którym skupia się ta instytucja kultury, a wiele spośród wystawionych tu tytułów niezmiennie cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Począwszy od grudnia 2009 w Teatrze Muzycznym Roma działa regularnie NOVA Scena stanowiąca swego rodzaju kontrapunkt dla dużej sceny musicalowej. Repertuar teatru i jego historia imponuje pod każdym względem. Wystawiano tu różne poetyckie formy, w tym te bardziej kameralne i poetyckie jak piosenka literacka, poezja śpiewana, monodram albo kabaret. Wystawiane są tu też często spektakle dla dzieci więc teatr ROMA to świetny sposób na rodzinny wieczór, o ile oczywiście podczas naszej wizyty w stolicy w repertuarze będzie akurat wystawiany taki tytuł.

Warszawa – zakupy i rozrywka na weekend. Galerie i centra handlowe

Warszawa posiada bogatą ofertę rozrywkową zarówno dla przyjezdnych jak i swoich mieszkańców. Dla wielu osób galerie i centra handlowe to sposób na świetną zabawę i rozrywkę. Oto kilka galerii i centrów handlowych, które warto odwiedzić. Są to miejsca, gdzie można doskonale się bawić a duża ilość sklepów i innych punktów usługowych powoduje, że jest w czym wybierać. Każda z poniższych galerii jest specyficzna i posiada swój unikalny charakter więc na pewno któraś z nich przypadnie do gustu.

Centrum Arkadia

Centrum Arkadia powstała w roku 2004 i stoi przy alei Jana Pawła II 82. Po rozbudowie w latach 2016-2017 centrum zyskało nowe skrzydło. W powiększonej wersji galeria liczy 240 sklepów, a także 37 kawiarni oraz restauracji. Jest tu także klub fitness dla dbających o zdrowie oraz wielosalowe kino Ciemna City, w którym można obejrzeć ulubiony film.

Galeria Złote Tarasy

Złote Tarasy to jedno z najlepiej znanych centrów handlowych a jednocześnie jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów jakimi imponuje Warszawa. Centrum to to ultranowoczesny handlowo-biurowo-rozrywkowy kompleks znajdujący się przy ulicy Złotej w samym śródmieściu. Galerię oddano do użytku w 2007 roku i jest ono kompleksem kilku połączonych ze sobą budynków. Od strony Alei Jana Pawła II ulokowane jest Multikino, wzdłuż ulicy Złotej stoją dwa bliźniacze biurowce o wygiętym kształcie noszące nazwę Lumen a od strony ulicy Emilii Plater widzimy wysoki 105-metrowy biurowiec Skylight. Tworzą one razem jedną spójną całość, której centralna część zakryta jest ogromnym szklanym zadaszeniem. W roku 2020 działało tu około 200 sklepów oraz 30 różnego rodzaju lokali gastronomicznych jak restauracje i kawiarnie wielu znanych sieci.

Centrum Blue City

I jeszcze jedna propozycja spod znaku galerii i centrów handlowo-rozrywkowych. Blue City ulokowane przy Alejach Jerozolimskich 179 zachwyca imponującą ilością powierzchni użytkowej wynoszącą aż 185 tysięcy m2. Obiekt wyróżnia się mającą 36 metrów średnicy imponującą kopułą wznoszącą się nad atrium, czyli centralną częścią galerii. Spośród ciekawszych propozycji do obejrzenia wymienić można np. znajdującą się na poziomie -1 multimedialną fontanną. W roku 2018 roku na terenie centrum otwarto ośmiosalowy Multipleks sieci Helios, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego w bieżącym repertuarze filmowym. Oprócz kina w Blue City działa ponad 200 sklepów oraz 25 barów i restauracji.

Małoznane ale ciekawe miejsca

Warszawa jako miasto to nie tylko te światowej lub europejskiej sławy miejsca i obiekty. Przechadzając się ulicami często możemy trafić na takie, o których nie ma mowy w większości przewodników turystycznych. Nierzadko jest ono równie ciekawe i interesujące co te znane i popularne. Dlatego czasem warto skręcić na chwilę w bok z wytyczonej trasy gdzie czekają liczne niespodzianki. Poniżej kilka takich propozycji.

Plac Słoneczny w formie zegara

Gdy zajrzymy na Stary Żoliborz naszym oczom ukaże się ciekawa aranżacja architektoniczna. Zobaczymy tu stylizowane na kresowe kamieniczki oraz wille. Ale to nie wszystko. Warto zwrócić też uwagę na leżący pomiędzy cytadelą, a ulicą Krasińskiego plac Słoneczny, który niewątpliwie wyróżnia się swoją aranżacją przestrzenną. Jego koncepcja bowiem opiera się na wielkiej tarczy zegara słonecznego, którego elementami miały być stojące dookoła niego budynku. Zgodnie z pierwotnym planem wskazówką dla tej wielkiej tarczy miała być wysoka i smukła żywa topola. Z uwagi jednak na to, że omyłkowo posadzono tu drzewo o rozłożystych gałęziach rosnących w każdym kierunku to pomysł ostatecznie niezbyt się udał. Miejsce to jest nietypowe i z pewnością przyciąga swoją oryginalnością.

Osiedle Jazdów

Ta oryginalna dzielnica zdecydowanie wyróżnia się spośród sąsiednich. Osiedle leży w cieniu Alei Ujazdowskiej a tuż obok biegnie ruchliwa Trasa Łazienkowska. Dzielnica ta to tak naprawdę grupa zachowanych, starych drewnianych domów, które trafiły do stolicy niedługo po wojnie i większość z nich już tu pozostała na dobre. Miejsce to, mimo że to dzielnica mieszkalna, świetnie nadaje się na spacery ze względu na panującą tu ciszę i spokojną atmosferę.

Muzeum Polskiej Wódki

Miejsce to widnieje na mapie miasta Warszawa od niedawna i jak nazwa wskazuje dotyczy zagadnień związanych z popularnym alkoholowym trunku. uzeum ulokowane jest w dawnym budynku należącym niegdyś do Wytwórni Wódek Koneser. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie możemy dowiedzieć się wielu rzeczy i uzyskać odpowiedzi na pytania, których wcześniej nawet nie przypuszczalibyśmy, że można je zadać. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest możliwość wczucia się w rolę producenta wódki testującego wpływ promili na ludzką percepcję. Wszystko dzięki okularom rzeczywistości wirtualnej VR. Na zakończenie zwiedzania ma miejsce degustacja trzech wybranych gatunków wódki, a dzięki znajdującej się tu restauracji można się tu również posilić.

Statek do Młocin kursujący po Wiśle

Coś dla pasjonatów kajakarstwa. Dzięki kursującemu tu po rzece statkowi można wybrać się drogą wodną do miejscowości Młociny bądź Bielany. Dla chętnych są dwie opcje indywidualne wypożyczenie kajaku w porcie Czerniakowskim bądź też trwający pół dnia rejs z przewodnikiem. Dodatkową możliwością od niedawna jest tu też kolacja na środku rzeki na kursującej drewnianej łodzi, co bez wątpienia jest ciekawą opcją na spędzenie weekendowego wieczoru. Pomijając aspekt turystyczny jest to też świetny pomysł np na kolację dla zakochanych.

Labirynt wąskich uliczek – Warszawa Południowe Śródmieście

Dla każdego, kto chciałby się poczuć jakby zwiedzał przedwojenną Warszawę ciekawą propozycją będzie popołudniowy spacer wąskimi starymi uliczkami w południowej części przedmieścia miasta Warszawa. Dla wielu zwiedzających najbardziej interesujący będzie kwartał leżący pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a placem Politechniki. Jest to jedno z niewielu miejsc w stolicy, gdzie ocalała duża część oryginalnych, dziś już mających ponad sto lat kamienic. Z przykładowych wartych zobaczenia obiektów jest np kamienica przy ulicy Nowogrodzkiej, w której wnętrzu mieścił się dawniej bank. Dla pasjonatów kinematografii miejsce to może wydać się dziwnie znajome. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie tu kręcono takie tytuły jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Prawo Agaty”, „Diagnoza” oraz „Va Banque”.

Dalszy spacer przesmykiem od ulicy Pankiewicza zobaczymy zaplecze stojącego tam niewielkiego biurowca pamiętającego lata 50.te XX wieku. Po sąsiedzku stoi obiekt zwany Ufficio Primo będący istną perełką architektoniczną. Projekt obydwu tych budynków jest autorstwa Marka Leukama. Wnętrze budynku Ufficio często jest miejscem, gdzie odbywają się uroczyste gale, rozdania nagród oraz inne, ważne imprezy okolicznościowe.

Gmach główny Politechniki Warszawskiej z imponującą klatka schodową

Miejsce to jest swego rodzaju wehikułem czasu, gdzie można poczuć się niczym w innej epoce. Po wejściu do wnętrza oczom ukazuje się monumentalna i efektywna klatka schodowa wzorowana na znajdującej się w Baranowie Sandomierskim w tamtejszym zamku. Podobnie jak oryginał jest tu wysoki dziedziniec ze znajdującymi się dookoła krużgankami. Także i tu odbywają się liczne imprezy oraz imponujących swoją spektakularnością wydarzeń, takich jak choćby cykliczny Bal Dziennikarzy.

Weekend w Warszawie z pewnością będzie niezapomniany i pełen niezwykłych przeżyć. Powyższa lista propozycji jest bardzo subiektywna i niepełna, choć może stanowić punkt wyjścia przy jej tworzeniu. Część prezentowanych w powyższym opracowaniu propozycji ma względem siebie charakter komplementarny a inne stanowią alternatywne opcje do wyboru zależnie od chęci i ilości czasu, jaki mamy do dyspozycji. Warto więc poświęcić pewien czas na opracowanie odpowiedniego planu odwiedzin w stolicy.

Warszawa i jej najlepiej znane atrakcje idealne na weekend

Planując weekendowy przyjazd do stolicy z dużym prawdopodobieństwem w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na cieszące się największą popularnością oraz rozpoznawalnością miejsca i obiekty. Oto lista tych, których na pewno nie powinno na tej liście zabraknąć.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Ten wysoki, zbudowany z betonu i stali budynek będący pozostałością epoki peerelu jest niewątpliwie jednym z symboli miasta Warszawa. Będzie to pierwszy obiekt jaki zobaczymy, jeśli przyjeżdżamy do stolicy pociągiem wysiadając na Dworcu Centralnym. PKiN zaprojektował architekt Lew Rudnie i wybudowany został w latach 1952-1954 i od tamtej pory stał się nieodłącznym elementem wizerunku stolicy.

Pałac jest miejscem, gdzie mieści się wiele instytucji takich jak Polska Akademia Nauk albo Muzeum Techniki. Odbywają się tu regularnie imprezy kulturalne, koncerty oraz wystawy. Niezależnie od tego, w który weekend odwiedzimy stolicę to jest duża szansa na to, że trafimy na jakieś ciekawe i interesujące wydarzenie, w którym z pewnością warto wziąć udział.

Odwiedzając PKiN warto skorzystać z tutejszych atrakcji. Korzystając z windy możemy wyjechać na znajdujący się na trzydziestym piętrze tarasu widokowego, z którego można podziwiać panoramę miasta. 12 pięter wyżej natomiast znajduje się jeden z najwyżej umieszczonych na świecie zegarów wieżowych odsłonięty w roku 2000.

Warszawa – ogród Zoologiczny

Wizyta w stołecznym ZOO to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji jeśli przyjeżdżamy całą rodziną wraz z dziećmi. Warszawa może poszczycić się trzecim pod względem powierzchni (40 ha) ogrodem w całym kraju. Większe znajdują się tylko w Gdańsku, gdzie tamtejszy ogród ma 125 hektarów powierzchni oraz poznański położony na 121 hektarach powierzchni. Na terenie ogrodu zobaczyć można ponad 12 tysięcy okazów zwierząt najróżniejszych gatunków ze wszystkich stron świata.

Z najbardziej popularnych i ulubionych przez zwiedzających zwierząt należy wymienić między innymi wydry, bociany oraz niedźwiedzie brunatne. Wśród egzotycznych zwierząt są tu między innymi nosorożce, hipopotamy, żyrafy, słonie gibbony oraz różne gatunki ptaków, gadów czy ryb. Popularnym wśród najmłodszych jest wybieg goryli oraz szympansów a także ptaszarnia zaaranżowana na dżunglę azjatycką. W ogromnym akwarium oglądać można duże gatunki rekinów i płaszczek.

Na terenie ogrodu zoologicznego, specjalnie pod kątem rodzin z dziećmi wydzielony został plac zabaw wraz polaną piknikową. Dodatkowo liczne punkty gastronomiczne serwują gościom smaczne i pożywne posiłki, a w sklepikach zawsze można wybrać jakąś ciekawą pamiątkę, która będzie przypominać wizytę nawet po długim czasie.

Krakowskie Przedmieście

Będąc w ścisłym centrum warto przejść się tym, jednym z reprezentatywnych traktów w stolicy. Krakowskie Przedmieście zaczyna się przy Bramie Krakowskiej stanowiąc część historycznego Traktu Królewskiego. Krakowskie Przedmieście biegnie od pomnika Mikołaja Kopernika a jego koniec ma miejsce przy Placu Zamkowym. Po drodze trakt przecina inne popularne ulice między innymi Oboźną, Romualda Traugutta, Królewską, a także gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, Karową, Ossolińskich, Trębacką, Kozią, Bednarską i ulicę Miodową.

Stare Miasto, Rynek wraz z Placem Zamkowym i Muzeum Zamku Królewskiego

Stary Rynek jest niewątpliwie jednym z centralnych punktów miasta, o który na pewno warto „zahaczyć” podczas odwiedzin w centrum miasta. Plac mający 90 na 73 metry swój początek miał między XII a XIV wiekiem i od początku był świadkiem wielu ważnych z historycznego punktu wydarzeń. Pierwotnie drewniany, jednak z czasem jego zabudowa była sukcesywnie zastępowana murowaną wykończoną w gotyckim stylu. Większość niej jednak uległa zniszczeniu podczas Drugiej Wojny Światowej, jednakże po 1945 roku stojące tu wcześniej kamienice zostały dość wiernie zrekonstruowane a sam rynek odzyskał stracony dawny blask.

Wizyta na Starym mieście nie może się obyć bez obejrzenia Placu Zamkowego ze słynną Kolumną Zygmunta. Ten punkt miasta bez wątpienia jest jednym z najlepiej rozpoznawalnym nie tylko ze względu na ów pomnik. Wrażenie robią także liczne stojące tu zabytkowe, choć de facto w pełni odtworzone po wojnie kamienice. Historycznie plac swoje początki miał w XVII wieku a wspomniana Kolumna Zygmunta postawiona dla uczczenia ówczesnego króla stanęła w pierwotnej wersji już w 1644 roku.

Przy Placu Zamkowym widzimy okazały budynek Zamku królewskiego będący wierną rekonstrukcją oryginalnego wzniesionego tu w XII wieku i przebudowywanego w wiekach późniejszych. W swojej historii Zamek był siedzibą władz państwowych, a podczas Drugiej Wojny Światowej rezydował tu niemiecki gubernator. Zniszczony wraz z zabudową Starego miasta podczas wycofywania się wojsk okupacyjnych Zamek Królewski został po wojnie odbudowany na ocalałych oryginalnych fundamentach budynek pełni obecnie funkcję muzealną, gdzie w ramach ekspozycji można oglądać liczne ciekawe, stałe bądź czasowe ekspozycje związane z historią miasta, ukazujące jego specyfikę oraz to jak zmieniało się ono na przestrzeni dziejów. Z pewnością czas spędzony na zwiedzaniu nie będzie stracony, a wręcz przeciwnie. Pozwoli poszerzyć wiedzę i będzie źródłem niezapomnianych wspomnień.

Rzeźba Syrenki

Spacerując po Starym Mieście nie sposób nie napotkać na swojej drodze jednego z najsłynniejszych i jednocześnie charakterystycznych pomników. Rzeźba Syrenki, czyli pół-kobiety i pół-ryby była symbolem Starej Warszawy nawiązującym do dawnego herbu miasta funkcjonującego od XIV wieku. Aktualnie Warszawa ma dwie takie rzeźby, jedną bardziej a drugą mniej znaną. Pierwsza z nich stoi już od dawna właśnie na Starym Mieście Warszawa i jeśli mówimy o Syrence mamy na myśli właśnie ją. Druga powstała dużo później i usytuowana została blisko Mostu Świętokrzyskiego. Oprócz rzeźb motyw Syrenki obecny jest w wielu miejscach, przede wszystkim jako uzupełnienie wyglądu fasad na kamienicach oraz licznych płaskorzeźbach. Warto więc spacerując uważnie się rozglądać, bo nigdy nie wiadomo kiedy w nasze oczy wpadnie ta niezwykła postać.

Pałac Łazienkowski wraz z przyległym ogrodem

Urocze i ciekawe miejsce, gdzie na pewno spędzimy miło czas. Nazwa „Łazienki” wywodzi się od znajdującej się tu w XVII stuleciu łaźni miejskiej. Ten Pałac zbudowany na sztucznej wyspie na stawie w pięknej zielonej scenerii Parku Łazienkowskiego zrobi z pewnością na każdym wrażenie swoją architekturą. Wokół niego roztacza się piękny Ogród Francuski. Cały kompleks Łazienek Królewskich zaczął powstawać w latach 1683-1689 na zlecenie i pod okiem marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Projekt pałacu jest autorstwa Tylmana z Gameren. W późniejszych latach 1772-1793 w czasach panowania Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a po jego śmierci obiekt wraz z całym kompleksem ogrodowym przypadł księciu Józefowi Poniatowskiemu, a w roku 1813 po sprzedaży stał się własnością rosyjskiego cara Aleksandra I. W trakcie działań Drugiej Wojny Światowej obiekt doznał znacznych uszkodzeń na domiar tego cofająca się armia niemiecka zrabowała większość wyposażenia Pałacu. Odbudowę rozpoczęto około roku 1965 w efekcie czego Budynek odzyskał zbliżony do pierwotnego wygląd. Pół wieku później w ramach kolejnej renowacji nastąpiło wzmocnienie zapadających się tarasów.

W miejscu tym łączą się historia, przyroda i kultura, gdyż odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne a, że pełno jest wokoło zieleni to niewątpliwie sceneria jest tu bardzo urokliwa. W budynku ulokowane jest muzeum, w którym wystawiona jest pokaźna kolekcja obrazów oraz innego typu eksponatów pochodzących z dawnej królewskiej kolekcji. Pałac, staw i ogród to nie wszystko co znajdziemy w tym miejscu. Mieści się tu także amfiteatr oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, który z pewnością będzie gratką dla miłośników koni. Jest tu także powstały w XVIII wieku teatr dworski a przechadzając się ścieżkami możemy zobaczyć niejedną oryginalną rzeźbę. W ramach odbywających się latem wydarzeń kulturalnych jest możliwość wysłuchania plenerowego koncertu muzyki fortepianowej, które organizowane są cyklicznie w każdą niedzielę dwukrotnie, o godzinie 12 oraz 16.

Wilanowskie Muzeum Pałacu Króla Jana III, park i ogród

Jest to kolejny atrakcyjny punkt na weekendowej mapie Warszawy, będący jedną z wielu opcjonalnych możliwości na spędzenie czasu i weekendowy odpoczynek. Podobnie jak opisany powyżej kompleks łazienkowski jest to niezwykle urocze miejsce, w którym można miło spędzić czas. Pałac w Wilanowie jest barokowym projektem autorstwa Augustyna Locci a jego początki sięgają lat 1681-1696, kiedy to panował Król Jan III Sobieski. Budynek w latach 1723-1729 przeszedł rozbudowę po której zyskał dodatkowe boczne skrzydła. Zaraz po Drugiej Wojnie Światowej został zaniedbany jednak w 1948 roku po generalnym remoncie teren ten odzyskał swój dawny blask i zaczął przyciągać z roku na rok coraz więcej turystów i odwiedzających. Wokół pałacu rozciąga się duży zielony ogród pełny dodatkowych atrakcji, który pierwotnie zajmował mniejszy obszar niż dziś. Od 1994 roku pałac wraz z całym przyległym terenem wpisany został na listę pomników historii.

Wilanowski Pałac wraz z ogrodem jest miejscem, które można odwiedzić o każdej porze roku. W cieplejszych miesiącach letnich być może uda nam się trafić na którąś z odbywających się tu cyklicznie imprez i wydarzeń o różnym charakterze. W zimie natomiast rozwieszone tu tysiące świateł pięknie korespondują z leżącym wszędzie śniegiem i pokrytych nim drzewami i krzewami. Wewnątrz pałacu obejrzeć można bogatą kolekcję antyków pochodzące z wielu części Europy oraz Świata. Obejrzeć można tu też wiele ciekawych posągów, a podczas przechadzania się wśród zieleni i kwiatów naszym oczom ukażą się urokliwe fontanny. Latem w Ogrodzie Różanym możemy wysłuchać koncerty w ramach cyklu Letnich Koncertów Królewskich oraz Letniej Akademii Muzyki Dawnej. W okresie jesiennym oraz zimowym natomiast podziwiać można odbywające się tu co 20 minut urocze świetlno-muzyczne pokazy, kiedy to zewnętrzna fasada pałacu zmienia się wizualnie nie do poznania.

Park Ujazdowski oraz Skaryszewski

Ujazdów i Skaryszew to kolejne dwie propozycje spędzania czasu na wolnym powietrzu wśród zieleni. Leżący w Śródmieściu Park Ujazdowski sięga swoją historią do XIX wieku. Na tym wówczas rzadko zadrzewionym terenie regularnie odbywały się ciekawe i interesujące wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, wojskowe oraz wystawy. Drugi z Parków –Skaryszew nosi imię Ignacego Jana Paderewskiego i lży w dzielnicy Praga Południe. Park jest młodszy od Ujazdowskiego, gdyż powstał na początku XX wieku na dawnym terenie tutejszej osady Kamion leżącej na obszarze zalewowym rzeki Wisły. Obecnie teren ten jest dość mocno zalesiony. Odwiedzając to miejsce z pewnością odpoczniemy i zregenerujemy swoje siły.

Pole Mokotowskie

Warszawa posiada kilka dużych wydzielonych terenów zielonych i Pola Mokotowskie to kolejna propozycja. Ten duży obszar obejmuje powierzchnię aż 70 hektarów i jest jedną z największych stołecznych otwartych zielonych przestrzeni. Z uwagi na dużą ilość zieleni jest to miejsce idealne na spacery, różnoraką aktywność sportową lub inną, dowolnie wybrany sposób spędzenia czasu wolnego. Park nosi imię Józefa Piłsudskiego i, jak nazwa wskazuje, leży w większości na terenie dzielnicy Mokotów. Częściowo też położony jest na Ochocie oraz Śródmieściu. Odwiedzając to miejsce możemy nie tylko wypocząć ale i dobrze zjeść czy zadbać o kondycję, gdyż jest miejscem idealnym to terenowej rekreacji. Integralnym elementem jest stworzony tu w sposób sztuczny staw.

Park Szymańskiego i Park Fontann

Park Szymańskiego w dzielnicy Warszawa – Wola to kolejne ciekawe miejsce. Oprócz tego, że jest to teren zielony, pełny elementów przyrodniczych to jedną z niewątpliwych atrakcji jest tu możliwość obejrzenia imponujących pokazów świetlno-wodnych. Wszystko to za sprawą zestawu trzech podświetlanych fontann zasilanych energią światła słonecznego. Teren ten posiada także liczne walory rekreacyjno-turystyczne. Są tu bowiem liczne tereny do biegania i jazdy rowerem w postaci ścieżek. Kompleks fontann oraz seria wodnych kaskad są częścią centralnej alei tworzą integralną całość z bujnie rosnącą tu roślinnością.

Drugim miejscem z fontannami jest ulokowany przy skwerze 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego Park Fontann. W tym miejscu zobaczymy kompleks składający się z czterech fontann i podobnie jak w Parku Szymańskiego mają tu miejsce multimedialne pokazy z użyciem światła oraz wody. W odróżnieniu jednak od tamtych tutejsze pokazy ułożone są w bloki tematyczne.

Warszawa – naukowo, muzealnie i kulturalnie

Warszawa, jak każde duże miasto posiada szeroką ofertę muzealną oraz bazę obiektów poświęconych kulturze i nauce. Jest więc w czym wybierać i propozycji na spędzanie czasu wolnego z pewnością jest na co najmniej kilka weekendów. Oto kilka ciekawych i subiektywnie wybranych miejsc, spośród których można wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie „zestaw”.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, którego nie można nie odwiedzić jeśli interesuje się nauką w szerokim rozumieniu tego słowa Nie jest to typowe muzeum, w którym nie wolno dotykać prezentowanych eksponatów. Tutaj wręcz przeciwnie, jest to wręcz wskazane. Wszystko po to aby jeszcze pełniej doświadczyć istoty różnych zjawisk i procesów. CKN stawia na doświadczanie nauki poprzez jej doświadczanie i praktykę. Ma to nakłonić odwiedzających do zadawania pytań oraz poszukiwania na nie odpowiedzi własnymi drogami. Centrum działa na mapie lokalnych atrakcji miasta Warszawa działa od 2010 roku i nosi imię najsłynniejszego polskiego astronoma, pochodzącego z Torunia Mikołaja Kopernika.

Centrum Kopernik w całej Europie jest jednym z największych tego rodzaju miejsc w całej Europie. Zgromadzona tu ekspozycja obejmuje dużo ponad 500 eksponatów z różnych dziedzin wiedzy, nauki i techniki. Jest to więc miejsce wręcz idealne dla Twoich żądnych wiedzy dzieci. Atrakcji tyle, że z pewnością miejsce to wypełni dużą część czasu. Jeśli jednak zależy nam aby w ciągu weekendu odwiedzić jak najwięcej najlepiej zwiedzić to miejsce dość powierzchownie i ogólnie, a na dłuższe odwiedziny zdecydować się podczas dłuższego pobytu w stolicy.

Warszawa – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe to prawdziwa mekka interesujących się kulturą i sztuką. Jest to jedna z największych tego rodzaju placówek poświęconych kulturze i sztuce w kraju i na kontynencie europejskim. Muzeum to to naprawdę bogate zbiory, przez co można tu spędzić wiele godzin, więc podobnie jak w przypadku Centrum Nauki Kopernik warto pełne zwiedzanie zostawić sobie na dłuższy pobyt w stolicy a podczas weekendu zobaczyć jedynie najpopularniejsze eksponaty.

Wśród tych, które z pewnością warto zobaczyć jest „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Jana Matejki. Warto obejrzeć też na pewno XIX wieczny obraz Ratusza Wileńskiego. Obecny gmach placówki muzealnej przy Alei Jerozolimskiej 3 powstał w latach 1927-1938, lecz samo muzeum jako instytucja działa już od 1860 roku. Dotarcie tu nie stanowi żadnego problemu więc z łatwością można włączyć muzeum do planowanej weekendowej wycieczki po stolicy.

Zbiory muzeum to imponująca ilość eksponatów. Są tu przedmioty pochodzące z różnych okresów historii sztuki starożytnej, wschodniochrześcijańskiej, średniowiecznej, a także Europejskiej i Polskiej Sztuki Nowożytnej, Sztuki Współczesnej, Zdobniczej i Orientalnej. Ekspozycja uzupełnia bogata kolekcja Ikon oraz zbiory fotografii. Dodatkowo przy Muzeum Narodowym działają: gabinet Europejskiej Grafiki i Rysunku Nowożytnego, gabinet Grafiki i Rysunków Polskich oraz gabinet Grafiki i Rysunków Współczesnych.

Warszawa – Muzeum Ewolucji

Kolejna propozycja jaką weekendowa Warszawa ma dla pasjonatów nauki. Tym razem przede wszystkim miłośnicy paleontologii się doskonale odnajdą. Muzeum Ewolucji ulokowane jest w salach w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki a w ramach prezentowanych ekspozycji do obejrzenia są realistyczne modele zwierząt, w tym wymarłych dinozaurów, a także makiety z gadami morskimi żyjącymi w erze dinozaurów. Pośród eksponatów obejrzymy też autentyczne szczątki gadów i płazów, w tym te odkryte w polskim Krasiejowie. Zobaczymy tu też odkryte w Mongolii jaja oraz autentyczny szkielet praptaka. Odrębnym i niezależnym działem ekspozycyjnym jest ten poświęcony historii oraz ewolucji gatunku ludzkiego.

Warszawa – Muzeum Sportu i Turystyki

To najstarsze muzeum o tematyce sportowej, które powołano do istnienia już kilka lat po wojnie w roku 1952. Pierwotnie ulokowane było w pobliżu warszawskiej Skry przy warszawskiej ulicy Wawelskiej 5, lecz jego aktualna lokalizacja to ulica Wybrzeże Gdyńskie 4 na Żoliborzu. Ekspozycja muzeum jest imponująca i obejmuje obecnie ponad 46 tysięcy przedmiotów. Zobaczymy tu pokaźną kolekcję medali, pucharów i dyplomów. Są tu też proporczyki i sztandary a także szeroka kolekcja strojów sportowych z różnych dyscyplin oraz autentyczny sprzęt sportowy. Ekspozycję dopełnia zbiór książek i fotografii a także czasopism i materiałów audio-wideo związanych z tematyką sportową i turystyczną.

Muzeum Pinball Station

Warszawa ma też różnego rodzaju rozrywkowe atrakcje. Dosyć specjalistyczna prywatna placówka muzealna Muzeum Pinball Stadion, której tematyka nie musi każdego zainteresować. Jest ona więc skierowana jedynie do wąskiego grona odbiorców. Muzeum jest dziełem i inicjatywą dwóch prywatnych kolekcjonerów powołaną do istnienia w roku 2016. Początkowo w prezentowanej kolekcji znajdowało się tylko 30 modeli flipperów. Z czasem ekspozycja została rozbudowana i dziś obejmuje ponad 100-kę. Twórcy muzeum to pasjonaci i zapaleńcy, którzy próbują zarazić swoim hobby. W swojej kolekcji prezentują odwiedzającym flippery oraz arcade, a już ponad 60 z nich jest dostępnych podczas regularnego zwiedzania. Ciekawostką dla interesujących się tematyką są między innymi pochodzące z lat 80.-90-tych niedostępne urządzenia a prawdziwą perełką jest wiekowy Bord Golf, który pamięta aż rok 1933.

Muzeum domków, lalek, gier i zabawek

I kolejne po Pinball Stadion hobbystyczne muzeum, które Warszawa proponuje odwiedzającym. Miejsce to jest świetnym pomysłem na wizytę całą rodziną, wraz z dziećmi, które z pewnością będą zachwycone prezentowanymi tu zabawkami. Muzeum to to szeroka ekspozycja zabawkarska ale nie tylko. Poza stałymi i czasowo prezentowanymi tu wystawami muzeum oferuje także możliwość uczestnictwa w licznych wydarzeniach i zajęciach edukacyjnych. Można też wystartować w organizowanych tu konkursach. Pośród zgromadzonych tu sekcji tematycznych dzieci mogą obejrzeć szeroką kolekcję szmacianych lalek pamiętającą czasy PRL-u. Jest tu też np interesująca ekspozycja dotycząca dawnych zawodów, co z pewnością zainteresuje nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Centrum Pieniądza NBP czyli gratka dla miłośników ekonomii

Jeśli weekend i Warszawa to nie sposób nie wspomnieć o tej jedynej w swoim rodzaju w stolicy placówce Narodowego Banku Polskiego. Ta powstała w noc muzeów w maju roku 2016 edukacyjna placówka prezentuje w kompleksowy i przystępny, a do tego ciekawy sposób historię pieniędzy i ekonomii. Zagadnienia prezentowane są dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz unikalnych form przekazu, dzięki czemu informacje i wiadomości jeszcze łatwiej trafią do odbiorcy. Całość ekspozycji rozmieszczona jest w 16 salach tematycznych o łącznej powierzchni wystawienniczej aż 2000 m2. Patronem placówki jest były prezes NBP, Sławomir Skrzypek poległy w katastrofie smoleńskiej.

Teatr Wielki w Warszawie

Warszawa jest miastem teatrów a Teatr Wielki jest najlepiej rozpoznawalnym spośród nich. Budynek stoi przy Placu Teatralnym 1 i jest jednocześnie siedzibą kilku instytucji kultury. Oprócz teatru mieści się tu Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy oraz Muzeum Teatralne. Ulokowana jest tutaj także jedna z trzech scen Teatru Narodowego. Pierwotny gmach teatru powstał pod zaborami w latach 1825-1833 i wiele dekad pełnił swoje funkcje. Na skutek działań Drugiej Wojny Światowej budynek niemal całkowicie został zrujnowany. W latach powojennych, między 1947 a 1965 rokiem teatr odbudowano jednocześnie powiększając go o dodatkowe segmenty.

Warszawski Teatr Narodowy

Kolejny Teatr jaki warto odwiedzić w stolicy. Warszawa słynie z wielu teatrów i Narodowy jest szczególny zwłaszcza z dwóch powodów – jest to bowiem najstarsza działająca tego typu placówka w kraju i jedna z czterech czynnych instytucji narodowych mających szczególne znaczenie dla kultury polskiej.

Obiekt powstał za czasów ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a inauguracja działalności miała miejsce w 1765 roku. Od tamtej pory teatr działał nieprzerwanie do roku 1939 kiedy to podczas niemieckiego oblężenia stolicy spłonął w pożarze. Z całego budynku ocalała wówczas jedynie fasada oraz boczne elementy skrzydeł bocznych. W okresie tuż po wojnie w odbudowę obiektu zaangażowano wojsko polskie, dzięki czemu już w roku 1949 roku udało się teatr ponownie otworzyć. Po kolejnym pożarze w roku 1985 spłonęła scena i widownia co wymusiło przenosiny do tymczasowej siedziby, w której teatr działał przez kolejne 5 lat, do 1990 roku. Mimo powrotu do macierzystego budynku odbudowa z popożarowych zniszczeń trwała jednak aż do roku 1996 a w tym czasie sama instytucja przechodziła liczne zmiany na płaszczyźnie organizacyjnej i formalnej. Odnowiony i otwarty ponownie do użytku budynek mógł pochwalić się perfekcyjnym stanem technicznym oraz nową odnowioną strukturą.

Teatr Muzyczny Roma

Warszawska instytucja teatralna mieszcząca się przy ul. Nowogrodzkiej 49, której specjalnością jest szeroko rozumiana sztuka musicalowa. Jest to gatunek, na którym skupia się ta instytucja kultury, a wiele spośród wystawionych tu tytułów niezmiennie cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Począwszy od grudnia 2009 w Teatrze Muzycznym Roma działa regularnie NOVA Scena stanowiąca swego rodzaju kontrapunkt dla dużej sceny musicalowej. Repertuar teatru i jego historia imponuje pod każdym względem. Wystawiano tu różne poetyckie formy, w tym te bardziej kameralne i poetyckie jak piosenka literacka, poezja śpiewana, monodram albo kabaret. Wystawiane są tu też często spektakle dla dzieci więc teatr ROMA to świetny sposób na rodzinny wieczór, o ile oczywiście podczas naszej wizyty w stolicy w repertuarze będzie akurat wystawiany taki tytuł.

Warszawa – zakupy i rozrywka na weekend. Galerie i centra handlowe

Warszawa posiada bogatą ofertę rozrywkową zarówno dla przyjezdnych jak i swoich mieszkańców. Dla wielu osób galerie i centra handlowe to sposób na świetną zabawę i rozrywkę. Oto kilka galerii i centrów handlowych, które warto odwiedzić. Są to miejsca, gdzie można doskonale się bawić a duża ilość sklepów i innych punktów usługowych powoduje, że jest w czym wybierać. Każda z poniższych galerii jest specyficzna i posiada swój unikalny charakter więc na pewno któraś z nich przypadnie do gustu.

Centrum Arkadia

Centrum Arkadia powstała w roku 2004 i stoi przy alei Jana Pawła II 82. Po rozbudowie w latach 2016-2017 centrum zyskało nowe skrzydło. W powiększonej wersji galeria liczy 240 sklepów, a także 37 kawiarni oraz restauracji. Jest tu także klub fitness dla dbających o zdrowie oraz wielosalowe kino Ciemna City, w którym można obejrzeć ulubiony film.

Galeria Złote Tarasy

Złote Tarasy to jedno z najlepiej znanych centrów handlowych a jednocześnie jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów jakimi imponuje Warszawa. Centrum to to ultranowoczesny handlowo-biurowo-rozrywkowy kompleks znajdujący się przy ulicy Złotej w samym śródmieściu. Galerię oddano do użytku w 2007 roku i jest ono kompleksem kilku połączonych ze sobą budynków. Od strony Alei Jana Pawła II ulokowane jest Multikino, wzdłuż ulicy Złotej stoją dwa bliźniacze biurowce o wygiętym kształcie noszące nazwę Lumen a od strony ulicy Emilii Plater widzimy wysoki 105-metrowy biurowiec Skylight. Tworzą one razem jedną spójną całość, której centralna część zakryta jest ogromnym szklanym zadaszeniem. W roku 2020 działało tu około 200 sklepów oraz 30 różnego rodzaju lokali gastronomicznych jak restauracje i kawiarnie wielu znanych sieci.

Centrum Blue City

I jeszcze jedna propozycja spod znaku galerii i centrów handlowo-rozrywkowych. Blue City ulokowane przy Alejach Jerozolimskich 179 zachwyca imponującą ilością powierzchni użytkowej wynoszącą aż 185 tysięcy m2. Obiekt wyróżnia się mającą 36 metrów średnicy imponującą kopułą wznoszącą się nad atrium, czyli centralną częścią galerii. Spośród ciekawszych propozycji do obejrzenia wymienić można np. znajdującą się na poziomie -1 multimedialną fontanną. W roku 2018 roku na terenie centrum otwarto ośmiosalowy Multipleks sieci Helios, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego w bieżącym repertuarze filmowym. Oprócz kina w Blue City działa ponad 200 sklepów oraz 25 barów i restauracji.

Weekend w Warszawie z pewnością będzie niezapomniany i pełen niezwykłych przeżyć. Powyższa lista propozycji jest bardzo subiektywna i niepełna, choć może stanowić punkt wyjścia przy jej tworzeniu. Część prezentowanych w powyższym opracowaniu propozycji ma względem siebie charakter komplementarny a inne stanowią alternatywne opcje do wyboru zależnie od chęci i ilości czasu, jaki mamy do dyspozycji. Warto więc poświęcić pewien czas na opracowanie odpowiedniego planu odwiedzin w stolicy.