Warszawska pamięć o Czesławie Niemenie. Jak stolica uczciła pamięć legendarnego muzyka?

Warszawska pamięć o Czesławie Niemenie. Jak stolica uczciła pamięć legendarnego muzyka?

20 lat temu, 17 stycznia 2024 roku, odszedł jeden z najważniejszych twórców polskiej muzyki – Czesław Niemen. Właśnie on w latach 60. XX wieku kreował polski big beat, by później przenieść się w stronę bardziej zaawansowanych dźwięków rockowych. Jego utwory, takie jak „Pod papugami”, „Dziwny jest ten świat” czy „Sen o Warszawie”, znane są każdemu Polakowi. Ten ostatni przebój stał się nieoficjalnym hymnem warszawskiego klubu piłkarskiego Legii, śpiewanym przez kibiców na stadionie przed każdym meczem.

Warszawa jednak nie zapomina swojego wybitnego mieszkańca i artysty. Na Żoliborzu Artystycznym powstał Plac Niemena, w bliskim sąsiedztwie ulicy Powązkowskiej, gdzie artysta spędził ostatnie lata swojego życia. Nazwę placu nadano mu w listopadzie 2014 roku. Z placu prowadzą ulice nazwane imionami innych wybitnych osobistości polskiej kultury – Kaliny Jędrusik oraz Stanisława Dygata. Dodatkowo, na placu umieszczono mural upamiętniający Jerzego Ficowskiego oraz neon w hołdzie Krzysztofowi Komendzie.

Imię Niemena nosi też Szkoła Podstawowa nr 168 przy ul. Zwycięzców 44 na Saskiej Kępie. Początkowo, w XX wieku, szkoła upamiętniała Stanisława Dygata. Po reformie oświaty w 1999 roku utworzono tam Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25, którym w 2009 roku społeczność szkolna postanowiła nadać imię. Wybór padł na Czesława Niemena i został zaakceptowany zarówno przez Radę Dzielnicy Praga Południe, jak i Radę Warszawy. W 2018 roku, po kolejnej reformie oświaty i likwidacji gimnazjów, imię Niemena przeniesiono na Szkołę Podstawową nr 168.

Niemal wszędzie w Warszawie znajdziemy murale upamiętniające Czesława Niemena. Pierwszy z nich powstał na Białołęce przy ul. Płytowej 14, dzięki Bruno Althamerowi. Kolejny znajduje się na ścianie budynku przy ul. Młynarskiej 33 na Woli i został stworzony w 2021 roku. Jest to gigantyczny portret Niemena o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. Dodatkowo, na murze toru Wyścigów Konnych na Służewcu znajduje się nieformalna galeria graffiti z wizerunkiem Niemena. Wszystkie te portrety są dowodem trwałego wpływu twórczości tego wybitnego artysty na mieszkańców stolicy.