Warszawscy strażacy szkolą się w akcjach ratunkowych podczas nocnych ćwiczeń w metrze

Warszawscy strażacy szkolą się w akcjach ratunkowych podczas nocnych ćwiczeń w metrze

Pomoc poszkodowanym spod pociągu metra czy skuteczna ewakuacja stacji metra zatłoczonej dymem – to tylko niektóre z umiejętności, które warszawscy strażacy doskonalą podczas nocnych ćwiczeń na tory metra. Kiedy większość mieszkańców Warszawy odpoczywa, stacje metra zamieniają się w arenę treningową dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7, mieszczącej się przy ulicy Powstańców Śląskich.

Przez trzy kolejne noce, kiedy metro nie jest w użytku, strażacy przeprowadzają intensywne ćwiczenia na stacjach warszawskiego metra. Na przykład, na stacji Bemowo uczyli się jak bezpiecznie wydobyć poszkodowanych spod pociągu.

Nauka ratowania w tak ekstremalnych warunkach jak te na peronach metra wymaga precyzyjnej uwagi na każdy detal. Dlatego, oprócz zapoznania się z planem stacji i lokalizacją kluczowych pomieszczeń, strażacy uczą się także wykorzystywać różnorodny sprzęt ratunkowy i reagować adekwatnie do zmieniającej się sytuacji. W ostatnim tygodniu, strażacy przeprowadzili ćwiczenia ewakuacji rannych przy użyciu różnych typów noszy – płachtowych, rolowanych (MSTS – Tactical Streacher) czy podbierakowych.

Regularne ćwiczenia realizowane są we współpracy z Zakładową Służbą Ratowniczą Metra Warszawskiego i obejmują również symulacje pożarów czy silnego zadymienia. Aby uzyskać warunki jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości, strażacy korzystają ze świec dymnych. W tym roku już odbyły się szkolenia na stacjach: Szwedzka, Młynów i Świętokrzyska.

Podobne treningi odbywają się również dla kadetów. W ramach zajęć pt. „Taktyka zwalczania pożarów w transporcie drogowym i szynowym”, w lutym br., 33 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej przeprowadziło ćwiczenia na stacji metra Bródno. Byli oni członkami Koła Naukowego Działań Gaśniczych Akademii Pożarniczej i trenowali pod okiem instruktorów z Działu Doskonalenia Zawodowego i Poligonu Akademii Pożarniczej oraz funkcjonariuszy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej przy ul. Słowackiego. Ćwiczyli pomaganie poszkodowanym w metrze podczas różnych zagrożeń, w tym pożaru.