Warszawa upiększa słupy tramwajowe

Warszawa upiększa słupy tramwajowe

W stolicy powstał pilotażowy program, w którym siedemnaście słupów tramwajowych ozdobi bluszcz. Do eksperymentu wybrano trzy gatunki rośliny. Projekt obejmie na razie kilka warszawskich ulic.

Pionierski projekt Tramwajów Warszawskich

Czy słupy tramwajowe muszą straszyć szarością? Jak widać w Warszawie nie muszą. Niektóre słupy w stolicy oplotą się zielonym bluszczem. Projekt przewiduje w wersji pilotażowej zasadzenie roślin w trzech odmianach na siedemnastu słupach. Zostaną obsadzone na ulicach: Prostej, Puławskiej i na Alejach Jerozolimskich. Wybrano do tego celu trzy gatunki rośliny. Będą to dwie odmiany winobluszczu trójklapowego i winobluszcz pięciolistkowy. Tramwaje Warszawskie chcą sprawdzić, która odmiana najlepiej się sprawdzi do upiększania warszawskich słupów.

Winobluszcz jest odporny na warunki atmosferyczne

Winobluszcz jest zazwyczaj odporny na różnorodne warunki atmosferyczne. Latem  dobrze radzi sobie wystawiony na palące słońce, a zimą wytrzymuje nawet silne mrozy. Jeśli nie panują susze winorośl nie wymaga podlewania, wystarczą mu opady deszczu. Roślina potrafi wspinać się na wysokość dochodzącą do 15 metrów. Porasta różnorodne powierzchnie i przylega nawet do tych gładkich. Winobluszcz wymaga częstego przycinania. Podobne słupy porośnięte bluszczem mają nasi niemieccy sąsiedzi. Można je znaleźć na przykład w Fryburgu Bryzgowijskim.

Zielona Warszawa

Do tej pory Warszawa została inicjatorem tworzenia zielonych dywanów na torach tramwajowych. Łącznie jest ich około 25 kilometrów. Zielone dywany porośnięte rozchodnikiem nie wymagają podlewania. Początkowo obsadzono nimi tory przy ulicy Obozowej, a następnie także inne w różnych częściach miasta. Eksperymentalne zasadzanie roślin niewymagających podlewania trwa cały czas w stolicy. Miasto stawia na ekologię, a co za tym idzie nie chce marnować drogocennej wody.