Taxi czy komunikacja miejska – czyli transport w wielkim mieście

Taxi czy komunikacja miejska – czyli transport w wielkim mieście

Przemieszczanie się po dużym mieście bywa trudnym i czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza w przypadku, gdy nie chcesz lub nie możesz skorzystać z własnego samochodu. Na szczęście istnieje wiele innych sposobów, dzięki którym wygodnie dostaniesz się w wybrane miejsce. Do najczęściej wybieranych przez podróżnych należą taksówki i komunikacji miejska. Który środek transportu jest lepszy?

Komunikacja miejska – zalety i wady

Co jest lepsze: taxi czy komunikacja miejska Co wybrać, przemieszczając się po mieście? Aby odpowiedzieć na to pytanie, poznaj zalety i korzyści wynikające z obu form podróżowania.

Największą zaletą jazdy komunikacją miejską jest korzystna cena. Jeśli podróżujesz długo i często, np. codziennie do pracy i z powrotem, to możesz zdecydować się na zakup biletu miesięcznego w dobrej cenie. Ponadto w dużych miastach sieć komunikacyjna jest zazwyczaj dobrze rozbudowana. Autobusy i tramwaje dojeżdżają do większości najważniejszych punktów w mieście.

A jak przedstawia się kwestia wad? Tych niestety jest znacznie więcej niż korzyści. Przede wszystkim tramwaje i autobusy nie dojeżdżają do każdego miejsca. Wiele obszarów jest wykluczonych komunikacyjnie i żeby dojechać do celu konieczny jest wybór kilku środków transportu, a na końcu jeszcze przejście z przystanku na miejsce. Podróż tego typu zajmuje często dużo czasu, zważywszy na fakt, że tramwaj czy autobus zatrzymują się po drodze na wielu przystankach. W komunikacji miejskiej panuje także duży tłok, szczególnie w godzinach szczytu. Przewożąc walizkę, duży plecak, rower lub choćby jadąc z psem, musisz też zakupić dodatkowy bilet jednorazowy za bagaż albo zwierzę, nawet jeśli posiadasz już bilet miesięczny. Poza tym tramwaje i autobusy niestety często się spóźniają bądź jadą znacznie dłużej, niż powinny.

Podróż taksówką – zalety

Alternatywą dla komunikacji miejskiej są taksówki. Podróż taxi to gwarancja komfortu i możliwie najszybszego dojazdu na miejsce. Decydując się na skorzystanie z taksówki, nie musisz czekać na ustaloną przez przewoźnika godzinę, aby wsiąść do pojazdu. Zamawiając samochód, to Ty wybierasz konkretną porę przyjazdu taxi i to kierowca dostosowuje się do Ciebie. Ponadto taksówkarz szybko zawiezie Cię wprost we wskazane miejsce. Nie musisz więc potem jeszcze długo spacerować, aby dostać się do celu. Co istotne, jadąc taksówką, koszt przewozu nawet dużego bagażu masz w cenie kursu.

Kiedy lepiej podróżować taksówką?

Wszystkie te zalety sprawiają, że w dużych miastach ludzie coraz chętniej wybierają taksówki zamiast komunikacji miejskiej. Kiedy lepiej podróżować taksówką niż autobusem albo tramwajem? To najlepsze rozwiązanie, gdy potrzebujesz szybko i w komfortowych warunkach dostać się w konkretne miejsce, wieziesz ze sobą spory bagaż albo masz do załatwienia ważne sprawy i nie możesz się spóźnić. Taksówka jest też lepsza, gdy nie znasz dobrze miasta lub chcesz dojechać na obrzeża, do których musiałbyś jechać kilkoma tramwajami czy autobusami z przesiadką. To także niezastąpiony środek transportu, gdy podróżujesz w nocy lub bardzo wcześnie rano, kiedy tramwaje jeszcze nie jeżdżą, a autobusy kursują np. raz na godzinę.