"Warszawa – Mariupol. Miasta ruin, walki i nadziei" – ekspozycja fotografii w Kanadzie

"Warszawa – Mariupol. Miasta ruin, walki i nadziei" – ekspozycja fotografii w Kanadzie

W piątkowym otwarciu ekspozycji fotograficznej „Warszawa – Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” w Mississauga, Kanada, widzieliśmy wymowne zdjęcia zniszczeń spowodowanych przez działania wojenne w Warszawie w 1944 roku oraz w ukraińskim Mariupolu w 2022 roku. Ekspozycję można oglądać w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II.

Prezentowane zdjęcia są dokumentacją zniszczeń wynikłych z brutalnych działań totalitarnych reżimów – hitlerowskich Niemiec podczas Powstania Warszawskiego i rosyjskich sił zbrojnych w Mariupolu. Zdjęcia zostały starannie wybrane z archiwów i zestawione w pary, ukazując wzruszające porównania pomiędzy dwoma miastami.

Ekspozycja ta miała swoją premierę w poprzednim roku na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa. Pokazano ją również w Kijowie.

Magdalena Pszczółkowska, konsul generalna RP w Toronto, podkreśla w rozmowie z PAP, że celem wystawy nie jest porównywanie tragedii, ale zrozumienie ich. Wskazuje na doświadczenia Polaków, które mogą pomóc w zrozumieniu historii Ukrainy, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji związanej z Rosją.

Podobną inicjatywą polsko-ukraińską prezentowaną w Mississauga było otwarcie w styczniu ekspozycji „Mamo, ja nie chcę wojny”. Zgromadzono tam rysunki polskich dzieci z 1946 roku z Archiwów Akt Nowych oraz współczesne rysunki ukraińskich dzieci zebrane na portalu „Mom I see war” podczas trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zarówno podczas tego wydarzenia, jak i obecnej wystawy, goście odnotowali liczne podobieństwa pomiędzy obecnymi wydarzeniami na Ukrainie a historią Polski.