Warszawa – magiczne miejsce do spędzenia Bożego Narodzenia i Nowego Roku

Warszawa – magiczne miejsce do spędzenia Bożego Narodzenia i Nowego Roku

Warszawa, stolica Polski, podczas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zamienia się w magiczne miejsce, które przyciąga nie tylko miejscowych mieszkańców, ale także turystów z całego kraju. Stolica jest pięknie oświetlona na tle Traktu Królewskiego i przyozdobiona rozmaitymi atrakcjami zainspirowanymi latami 50. i 60. XX wieku. Zauważyć można tu m.in. samochody Warszawa i Syrena, motorower Ryś oraz saturatory, sklepową wagę czy telefon z tarczą. Dla najmłodszych przygotowano retro karuzele i zabawki na Skwerze Hoovera. Wszystkie ozdoby są wykonane w technologii energooszczędnej diod Eco LED+.

Na Placu Zamkowym stanął olbrzymi, kolorowy 27-metrowy drzewko bożonarodzeniowe wyprodukowane z eko-materiałów, które ozdobione jest ponad 40 tysiącami diodowych światełek LED RGB. Po opuszczeniu placu Zamkowego nie sposób nie zauważyć 8,5-metrowego napisu „Warszawa”. Świetlne dekoracje są także rozmieszczone na ulicach Nowy Świat, Świętokrzyska czy też w pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Dzięki czasowemu zamknięciu dla ruchu ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, można spokojnie podziwiać iluminacje, które pozostaną do około połowy lutego przyszłego roku.

Technika mappingu to kolejny element, który urozmaica świąteczną atmosferę w Warszawie. Od piątku do niedzieli, o pełnych godzinach od 17:00 do 21:00, Pałac Staszica i aleja spacerowa przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego przechodzą transformację w animowane 3D pokazy. Wszystko to przy muzyce Antonio Vivaldiego. Od 24 do 26 grudnia oraz 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia zaplanowano dwa tematyczne pokazy – jeden związany z astronomią, a drugi odwołujący się do pamiątek świątecznej Warszawy z lat 50. i 60. XX wieku.

Bożonarodzeniowe jarmarki są kolejnym punktem na mapie atrakcji Warszawy w okresie świąt. Jeden z najbardziej znanych, na rynku Starego Miasta, otwarty będzie także 25 i 26 grudnia. Nie brakuje też lodowisk – jedno z nich znajduje się pod Pałacem Kultury i Nauki, a inne na Górce Szczęśliwickiej. Dla mieszkańców Pragi polecamy odwiedzenie lokalnej inicjatywy sąsiedzkiej Moje Szmulki, gdzie ulica Kawęczyńska została udekorowana motywami świątecznymi, w tym choinkami oraz czapeczkami na drogowych słupkach.

W okresie świąt po warszawskich ulicach jeżdżą także specjalnie przyozdobione pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus to już prawdziwa warszawska tradycja. 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, na tory wyjadą historyczne tramwaje oznaczone literą M. Wagonami klasycznymi „na korbę”, pochodzącymi z połowy ubiegłego stulecia, dowozi się pasażerów ulicami Pragi, Śródmieścia i Woli.