W Warszawie odbyła się konferencja na temat roli kobiet w komunikacji miejskiej

W Warszawie odbyła się konferencja na temat roli kobiet w komunikacji miejskiej

W dniu dzisiejszym, przedstawicielki warszawskich firm transportowych spotkały się na konferencji, która miała miejsce w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego przy ulicy Grochowskiej 316/320. Celem spotkania było omówienie kwestii związanych z wkładem kobiet w działanie transportu publicznego w stolicy.

To już drugi raz, gdy dyskutowano na ten temat. Tegoroczne spotkanie, które przypadło na Międzynarodowy Dzień Kobiet, zgromadziło nie tylko kobiety pracujące w sektorze transportu miejskiego, ale również mężczyzn, którzy na co dzień z nimi współpracują. W konwersacji uczestniczyli zarówno pracownicy różnych szczebli hierarchii, jak i osoby pełniące wysokie stanowiska.

Pierwszą prelekcję pt. „Kobiety w komunikacji miejskiej” wygłosiła Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego. Również Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta Warszawa, miała swoją część w porannym panelu. Pierwsza sesja pod tytułem „Kobieca strona komunikacji” skupiła się na roli kobiet pracujących na różnych stanowiskach w Warszawskim Transporcie Publicznym. Dyskusję prowadziła Monika Beuth, rzeczniczka prasowa m.st. Warszawy.

Podczas konferencji podniesiono kwestię niewielkiej ilości kobiet na stanowiskach zarządczych w spółkach kolejowych. Jak jednak zauważyła Ewelina Golańska, pełnomocniczka ds. bezpieczeństwa Szybkiej Kolei Miejskiej, kobiety pełnią kluczowe role w funkcjonowaniu tych organizacji, często nie będąc widocznymi na pierwszy rzut oka.

Panel dyskusyjny z udziałem stażystek i doświadczonych pracownic komunikacji miejskiej poruszał tematy związane z ich codzienną pracą, radościami i wyzwaniami oraz zmianami w postrzeganiu kobiet pracujących w branży transportowej, a także z postępem technologicznym, który ułatwia ich pracę.

Kolejna sesja konferencyjna skupiła się na doświadczeniach osób zarządzających Warszawskim Transportem Publicznym. Panel pt. „Bo z dziewczynami…, czyli jak się pracuje z kobietami w komunikacji miejskiej” moderowała Iwona Kutyna, dziennikarka radiowa i telewizyjna. W dyskusji uczestniczyli: Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, pełnomocniczka ds. kobiet oraz wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski. Dołączyli do nich prezesi warszawskich spółek przewozowych: Jan Kuźmiński (Prezes MZA), Dariusz Kostaniak (Członek Zarządu ds. Inwestycji Metra Warszawskiego), Wojciech Bartelski (Prezes Tramwajów Warszawskich) i Alan Beroud (Prezes Szybkiej Kolei Miejskiej).

Podczas konferencji przedstawiono również statystyki dotyczące liczby kobiet pracujących w różnych sektorach transportu miejskiego. Można było dowiedzieć się, że to kobiety stanowią 76% pracowników zajmujących się obsługą pasażerów, 48% pracowników ZTM to kobiety, a w Tramwajach Warszawskich jest ich 20%. Szczegółowe dane można znaleźć na stronie ztm.waw.pl.