Uroczystości w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego

Uroczystości w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego

We wtorek, tuż po godzinie dwunastej, rozpoczęły się na placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystości związane z odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wydarzenie to zgromadziło na miejscu nie tylko żołnierzy, ale i najważniejsze osoby w polskim życiu publicznym.

Wśród obecnych znaleźli się zarówno prezydent RP, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, jak i szef rządu Mateusz Morawiecki. Wśród uczestników byli również marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Na uroczystościach obecność swoją zaznaczyli także żołnierze różnych rodzajów sił zbrojnych. Były tam oddziały Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej i Dowództwa Garnizonu Warszawa. Podczas ceremonii wykonano salwę armatnią ku czci złożonej służby.

Prezydent Andrzej Duda jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego usytuowanym przy Belwederze. Następnie, wspólnie z małżonką, uczestniczył we mszy świętej za ojczyznę i polskich żołnierzy. Mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrował biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

Głównym punktem centralnej części obchodów Święta Wojska Polskiego jest planowana na godzinę 14. defilada wojskowa pod hasłem „Silna Biało-czerwona”. Przewiduje się udział około 2 tysięcy żołnierzy, a także prezentację około 200 jednostek różnego sprzętu wojskowego i 92 statków powietrznych.

Dzień 15 sierpnia to data upamiętniająca polskie zwycięstwo w bitwie z Rosją Radziecką w 1920 roku. Jest to rocznica, która od roku 1923 do roku 1947 była oficjalnie obchodzona jako święto Wojska Polskiego. Tradycję tę przywrócono w roku 1992 i od tego czasu święto to jest obchodzone każdego roku w połowie sierpnia.