Transformacja betonowego placu w zieloną przestrzeń dla mieszkańców

Transformacja betonowego placu w zieloną przestrzeń dla mieszkańców

Plac z betonowej nawierzchni przy alei Zjednoczenia przejdzie gruntowną metamorfozę, stając się miejscem pełnym zieleni i bardziej dostosowanym do potrzeb mieszkańców. Przedsięwzięcie to przewiduje usunięcie blisko 300 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni, a w zamian za to, na owym terenie pojawi się około 3 tysiące nowych roślin. Jest to kolejny krok w realizacji inwestycji, której pierwsza część została zakończona kilka miesięcy wcześniej.

Druga i zarazem końcowa faza projektu obejmie teren znajdujący się przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych. Pierwszym krokiem będzie demontaż obecnej nawierzchni. Taras zostanie nie tylko zmniejszony, ale także poddany renowacji, podobnie jak schody przypisane do budynku. Dodatkowo, zostanie zapewnione udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie nowej pochylni.

Wzdłuż muru oporowego zaplanowano założenie rabat z różnego rodzaju bylinami i krzewami. Pozostała część przestrzeni zostanie wypełniona nowymi nasadzeniami – roślinami cebulowymi, bylinami, krzewami oraz trzema lipami holenderskimi odmiany 'Palladia’. W sumie na tym obszarze posadzonych zostanie około 3 tysięcy roślin.

Mieszkańcy zyskają przez to możliwość skorzystania z nowych miejsc do odpoczynku, które stanowić będą siedziska na drewnianych tarasach oraz ławki warszawskie. Dla ulgi w upalne dni zamontowany zostanie zamgławiacz. Skwer zostanie wyposażony również w nowe latarnie i kosze na śmieci. Cały teren będzie oraz dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Pierwszy etap prac nad skwerem skończył się w kwietniu 2023 roku poprzez usunięcie 800 metrów kwadratowych starej nawierzchni przed budynkiem poczty w alei Zjednoczenia. Przy wejściu do stacji metra Stare Bielany postawiono dwie donice z drzewiastymi krzewami, a na już istniejącej trawiastej powierzchni stworzono rabatę z bylin i traw. Łącznie pojawiło się tam ponad 8500 roślin oraz ławki warszawskie.

Za całą realizację skweru odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany. Wykonawcą prac jest firma BIOSFERA Tomasz Tomala.