Rozpoczynamy następny istotny rozdział w kształtowaniu Nowego Centrum Warszawy

Rozpoczynamy następny istotny rozdział w kształtowaniu Nowego Centrum Warszawy

Stolica Polski wkracza w decydującą fazę tworzenia Nowego Centrum Warszawy. W trakcie realizacji jest projekt tworzenia placu Centralnego, zlokalizowanego przed Pałacem Kultury i Nauki. Równolegle szereg prac planują warszawscy drogowcy, którzy będą odpowiedzialni za przebudowę kwartału tworzonego przez ulice Złotą i Zgodę. Najważniejszym elementem, łączącym te dwie inwestycje, będzie nowo zaprojektowane przejście dla pieszych na osi ulicy Złotej.

W nocy przelotowej z 28-go na 29-go czerwca dojdzie do zamknięcia zjazdu do tunelu od strony Marszałkowskiej i na Złotej. Natomiast, ruch na ulicy Złotej, który toczy się wzdłuż tunelu, nie ulegnie zmianie – nadal otwarte pozostaną dwie jezdnie oraz bez zmian funkcjonować będzie zawrotka i wyjazd skręcający w prawo na Marszałkowską.

Pierwszy etap prac nie powinien wprowadzić znacznych utrudnień dla mieszkańców Warszawy. Jeśli jednak ktoś pragnie po raz ostatni skorzystać z tunelu, powinien się pospieszyć – 29 czerwca brama tunelu zostanie zamknięta.

Przed drogowcami stoi niełatwe zadanie. Będą mieli za zadanie nie tylko zasypać tunel, ale również dokonać rozebrania części elementów konstrukcyjnych, a pozostałe zalać betonem. Wszystko po to, aby przejazd Marszałkowską był w pełni bezpieczny. Drogowcy będą musieli również przeprowadzić remont dużej stacji trafo ulokowanej w tunelu.

Dodatkowo, przewidziane są nowe chodniki oraz liczne obszary zieleni. Założeniem jest, aby teren był równie estetyczny, jak plac Centralny i planowany kwartał Złotej i Zgoda.

Złota i Zgoda są coraz bliżej przemiany. Wybrano wykonawcę odpowiedzialnego za przebudowę 2,5 hektarów ulic i placów. Firma Skanska okazała się najlepszym kandydatem i za swoje prace otrzyma więcej niż 49 mln złotych. Obecnie trwają procedury związane z podpisaniem umowy. Przemiana dotyczy nie tylko Złotej i Zgody, ale także ulicy Sienkiewicza, znacznej części ulicy Jasnej oraz placów między nimi, w tym placu przed znakomitym „Domem pod Orłami”. Przewiduje się posadzenie setek nowych drzew, stworzenie skwerów z niską zielenią oraz ozdobnych fontann. Powstanie trzy duże miejskie place, które będą ozdobione nowymi nawierzchniami, estetycznie wykonanymi z wysokiej jakości materiałów.