Podsumowanie wyników plebiscytu Warszawiaki 2023: Najważniejsze wydarzenia i osobistości stolicy

Podsumowanie wyników plebiscytu Warszawiaki 2023: Najważniejsze wydarzenia i osobistości stolicy

Plebiscyt Warszawiaki 2023, odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, zakończył się triumfalnie. Wydarzenie roku to Wianki nad Wisłą, a za najciekawszą dzielnicę uznano Bemowo. Wyniki zostały ogłoszone podczas ceremonii w Centrum Kultury Alternatywy na Ursynowie, gdzie przedstawiono także m.in. najciekawszy obraz, miejsce i projekt roku.

Panel oceniający plebiscyt wybrał finalistów na podstawie propozycji zgłaszanych przez mieszkańców miasta w styczniu 2024 r. W tegorocznej edycji nominowane były łącznie 118 pozycji. Zwycięzcy w każdej z 11 kategorii otrzymali grafiki stworzone przez Andrzeja Pągowskiego oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez partnera plebiscytu.

Współorganizatorem tegorocznego plebiscytu Warszawiaki była dzielnica Ursynów.

Znamy zwycięzców plebiscytu:

Najlepsza kawiarnia: Vita Cafe
Najlepsza restauracja: Beef and Pepper
Sportowy sukces roku: Trybański Basketball Academy
Triumf kulturalny: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Wyróżnienie w rozrywce: Miniciti
Najciekawsza dzielnica: Bemowo
Inicjatywa roku: Galaktyka Marzeń – warsztaty dla dzieci oswajające temat niepełnosprawności
Zdjęcie roku: Paweł Długokęcki za obraz „W stronę zachodzącego słońca”
Wydarzenie roku: Wianki nad Wisłą
Warszawa w sieci: Warszawski Zaułek
Warszawiak roku: Radosław Gajda – architekt, urbanista i wykładowca akademicki, współautor bloga „Architecture is a good idea”.

Plebiscyt Warszawiaki powstał w 2014 roku z inicjatywy dziennikarza i miłośnika miasta Bartosza Kańtocha. Celem tegorocznej edycji, odbywającej się pod honorowym patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy, było wyróżnienie najbardziej znaczących dla stolicy osób, miejsc i wydarzeń.

Bartosz Kańtoch podziękował mieszkańcom Warszawy za ich liczne nominacje i udział w głosowaniu, stwierdzając, że rywalizacja była tak intensywna, że podczas ceremonii wręczenia nagród prezentowano najlepsze cztery lub nawet pięć nominacji w niektórych kategoriach.