Kompetentna 68-latka z Legionowa unika pułapki oszusta podszywającego się za funkcjonariusza policji

Kompetentna 68-latka z Legionowa unika pułapki oszusta podszywającego się za funkcjonariusza policji

Bez wytchnienia działają przestępcy, dla których oszustwo to najprostsza droga do szybkiego zarobku. Jednak dzięki swojej czujności, 68-letnia kobieta z powiatu legionowskiego zdołała uniknąć wpadnięcia w sidła oszustów. Fałszywy policjant, próbował przekonać ją, aby oddała mu swoje oszczędności. Po zorientowaniu się, że może być to próba wyłudzenia, skontaktowała się ze swoim synem, a następnie zgłosiła sprawę prawdziwej policji.

Seniorzy są częstymi celami różnorodnych prób oszustwa. Przestępcy wykorzystują metody takie jak „na wnuczka” czy „na policjanta”. Profilaktyka odgrywa istotną rolę w zapobieganiu tego typu przestępstwom, jej głównym zadaniem jest edukacja seniorów na temat potencjalnych zagrożeń ze strony oszustów. Z tego powodu policjanci z Legionowa dążą do nawiązania kontaktu z jak największą liczbą osób starszych, aby ostrzec je przed oszustami i pokazać jak postępować w sytuacji gdy ktoś będzie próbował ich oszukać.

W ostatnich dniach policjanci z Legionowa otrzymali zgłoszenie o kolejnej próbie oszustwa. Osoba podszywająca się za funkcjonariusza policyjnego, próbowała nabrać 68-letnią panią z Legionowa, pragnąc wyłudzić od niej jej oszczędności zgromadzone przez całe życie. W czasie rozmowy telefonicznej, „fałszywy policjant” stwierdził, że kobieta jest obiektem zainteresowania „grupy specjalizującej się w napadach” i że ma być ich następną „ofiara”. W celu zdobycia zaufania seniora, oszust sugerował jej, aby bez kończenia rozmowy wybrała numer alarmowy 112 i tam potwierdziła jego tożsamość. Kobieta postąpiła zgodnie z instrukcjami oszusta i na linii usłyszała kobiecy głos. Osoba przedstawiła się jako dyspozytorka numeru alarmowego 112 i potwierdziła dane oraz historię „fałszywego policjanta”. Po chwili na linii ponownie pojawił się głos oszusta. Mężczyzna starał się przekonać seniorkę do współpracy w akcji policyjnej przeciwko „grupie specjalizującej się w napadach”. Jednak mimo sugestii oszusta, kobieta pozostała czujna i natychmiast zakończyła rozmowę. O całym incydencie poinformowała zarówno swojego syna, jak i prawdziwą policję.

WAŻNE INFORMACJE!!!

W celu uniknięcia stać się ofiarą oszustwa, pamiętaj o następujących zasadach:
• nie przekazuj pieniędzy nieznajomym;
• nie ujawniaj swoich danych osobowych – wiek, adres, sytuacja materialna, numer konta czy hasło banku;
• jeśli naprawdę chcesz pomóc bliskim, umów się na spotkanie – to najlepsza gwarancja, że twoje pieniądze nie wpadną w niewłaściwe ręce;
• prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy ani przelewanie środków na jakiekolwiek konto w ramach wsparcia dla działań policyjnych.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub podejrzenia, skontaktuj się z policją w Legionowie pod numerem 47 72 48 213.