Początek 30. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce już 5 lipca

Początek 30. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce już 5 lipca

Tegoroczna, jubileuszowa trzydziesta edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie zaprasza już od nadchodzącego piątku, 5 lipca. Tradycyjnie atrakcje potrwają do końca wakacji. Pośród gwiazd, które będą miały zaszczyt wystąpić podczas festiwalu, znajdują się tacy artyści jak amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen oraz goście z Austrii i Włoch. Nie będzie jednak brakować również polskich wykonawców. Adam Makowicz zapoczątkuje to wydarzenie swoim koncertem, który odbędzie się w studiu koncertowym Polskiego Radia.

Jubileuszowy Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce rozpocznie się nietypowo, już 5 lipca o godzinie 20:00 w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zagra tam Adam Makowicz, kto jest legendą jazzu oraz wirtuozem fortepianu. Swoją dyskografię może pochwalić ponad 60 solowymi albumami, a na koncie ma współpracę z najważniejszymi postaciami światowego jazzu. Makowicz jest ważną postacią dla polskiej sceny muzycznej, znany jest z koncertów na estradach najbardziej prestiżowych filharmonii w Stanach Zjednoczonych i Europie. Występuje z własnymi utworami, interpretuje kompozycje Fryderyka Chopina oraz standardy Great American Songbook. Program piątkowego wystąpienia będzie zawierał utwory z jednego z najnowszych albumów Makowicza, „Welcome Back, Adam!”, który stanowi podsumowanie 45-letniej działalności artystycznej pianisty. Wejście na ten koncert jest darmowe, a bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie w dniu koncertu od godziny 19:00.

Dzień po koncercie Adama Makowicza, scena Festiwalu Jazz na Starówce zostanie oficjalnie otwarta przez Marka Napiórkowskiego i jego Sextet. Od tego momentu, przez całe wakacje, każda sobota przyniesie nowe muzyczne doznania aż do końca sierpnia. Na Rynku Starego Miasta o godzinie 19:00 zagrają między innymi Christian Sands Trio, Emmet Cohen Trio, Aga Zaryan Quintet oraz Fabrizio Bosso Quartet.

Festiwal Jazz na Starówce to jedno z najbardziej znanych wydarzeń jazzowych w Polsce, które cieszy się niezmienną popularnością od swojej pierwszej edycji w 1994 roku. Każdego roku, w każdą sobotę lipca i sierpnia, kusi miłośników jazzu swoją ofertą koncertową na Rynku Starego Miasta. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. W ciągu tych lat festiwal przyczynił się do promocji wielu artystów oraz zgromadził liczną i wierną publiczność, która liczy już około miliona osób. Organizację tego wydarzenia wspiera finansowo miasto stołeczne Warszawa.