Oszust z Ukrainy zatrzymany w Otwocku po wyłudzeniu 60 000 PLN na fałszywej inwestycji w kryptowaluty

Oszust z Ukrainy zatrzymany w Otwocku po wyłudzeniu 60 000 PLN na fałszywej inwestycji w kryptowaluty

W Otwocku funkcjonariusze przeciwdziałający przestępczości gospodarczej i korupcji ponownie udaremnili działania oszusta. Tym razem to 26-letni obywatel Ukrainy, który obiecywał atrakcyjne zyski dzięki inwestycjom w kryptowaluty, został zatrzymany. W wyniku swojej działalności zdobył w nielegalny sposób 60 000 PLN. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku, podejrzany trafił na trzy miesiące do aresztu.

Funkcjonariusze otwockiej policji pracują bezustannie nad zwalczaniem cyberprzestępczości, której działania często odbywają się zdalnie za pomocą nowoczesnych technologii. Mimo prowadzonych licznych kampanii profilaktycznych i informacyjnych, wciąż pojawiają się nowe ofiary oszustów zgłaszające swoje sprawy do komendy. W tym konkretnym przypadku ofiarą padła kobieta, której oszuści obiecali szybki zwrot inwestycji w kryptowaluty. Niestety okazało się, że była to tylko fikcja, a jej rezultatem było wyłudzenie 60 000 PLN.

Śledczy w sytuacji takiego rodzaju oszustw zawsze śledzą ścieżkę pieniędzy. Dzięki doświadczeniu i nowoczesnym metodom pracy, ustalili szybko dane sprawcy. Okazało się, że był to 26-letni obywatel Ukrainy, który regularnie zmieniał swoje miejsce zamieszkania, poruszając się między różnymi polskimi miastami. Ostatecznie, zlokalizowali go w jednym z mieszkań w Bydgoszczy. Gdy funkcjonariusze wkroczyli do jego domu, mężczyzna był zaskoczony. Zabezpieczono dwa telefony komórkowe oraz kartę bankomatową, które mogły być dowodami na popełnione przestępstwo.

Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Otwocku. Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego wnioskowała ona do Sądu Rejonowego w Otwocku o zastosowanie tymczasowego aresztowania jako najbardziej rygorystycznego środka zapobiegawczego. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i mężczyzna spędzi najbliższe trzy miesiące za kratami.

Warto pamiętać jak nie paść ofiarą oszustwa finansowego. Przede wszystkim należy uzbroić się w zdrowy rozsądek i sceptycyzm wobec niezwykle atrakcyjnych ofert inwestycyjnych. Nie udostępniaj nigdy danych do logowania swojego konta bankowego oraz danych karty płatniczej. Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, prawdopodobieństwo oszustwa jest bardzo wysokie. Sprawdzaj wiarygodność podmiotu, który oferuje Ci pomoc finansową i nie podejmuj pochopnych decyzji pod presją.