O czym trzeba pamiętać organizując stypę?

O czym trzeba pamiętać organizując stypę?

W Polsce ostatnim elementem ceremonii pogrzebowej jest spotkanie rodziny i przyjaciół zmarłego w celu uczczenia jego pamięci. Zwyczaj ten, zwany stypą lub konsolacją, wywodzi się ze starożytności, a w tradycji słowiańskiej uchodzi za powszechny. Mimo to nie ma obowiązku organizowania stypy. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do rodziny zmarłego. O czym warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się zorganizować konsolację?

Stypa – w jakim celu się ją organizuje?

Stypa to przyjęcie pożegnalne urządzane po pogrzebie. Uczestniczą w niej zarówno krewni, jak i osoby niespokrewnione, ale pozostające ze zmarłym w bliskich relacjach. Konsolacja przybiera często formę małego poczęstunku dla najbliższych i pozwala rodzinie wyrazić swoją wdzięczność wszystkim przybyłym na pogrzeb. Nie można pominąć też duchowego znaczenia stypy, podczas której żałobnicy rozmawiają, wspominają zmarłego i pozostają dla siebie wsparciem w tak trudnym czasie po jego odejściu.

Stypa – jak ją zorganizować?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stypę zorganizować samodzielnie. Wiele rodzin jednak decyduje się skorzystać w tym zakresie z pomocy zakładu pogrzebowego. Pomocą taką służy chociażby Przedsiębiorstwo Pogrzebowe Koperski, które pomaga w organizacji stypy w całym województwie mazowieckim. To korzystne rozwiązanie, bo pozwala uniknąć dodatkowego stresu związanego z przygotowaniem konsolacji. Pogrążeni w smutku bliscy zmarłego mogą liczyć na kompleksowe wsparcie pracowników zakładu pogrzebowego – w znalezieniu lokalu, wyborze menu i rozliczeniu.

Gdzie zorganizować konsolację?

Gości obecnych na pogrzebie można zaprosić do domu lub do restauracji. Drugie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większej ilości osób, bo to pracownicy lokalu zajmą się przygotowaniem poczęstunku i obsługą gości, odciążając tym samym rodzinę. Restauracje oferują odpowiednie menu na takie okazje, które obejmuje obiad, deser i napoje. Co do alkoholu na stypie – jego podanie jest sprawą indywidualną, o której decyduje rodzina zmarłego.

Jeśli chodzi o kameralne przyjęcie pożegnalne w gronie najbliższych osób, nie ma przeszkód, aby urządzić je w domu, a posiłek zamówić w firmie cateringowej.

Kogo trzeba zaprosić na stypę?

Na stypę zaprasza się rodzinę i znajomych zmarłego. Niekoniecznie muszą to być wszystkie osoby uczestniczące w pogrzebie. Każdy inaczej przeżywa żałobę, więc niektórzy mogą zrezygnować z obecności na przyjęciu, co trzeba uszanować. Na stypę zaprasza się osobiście lub telefonicznie przed ceremonią pogrzebową lub tuż po jej zakończeniu.

Na co zwrócić uwagę, planując stypę?

Bez względu na to, czy organizujemy stypę samodzielnie, czy z pomocą zakładu pogrzebowego, istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

– planując konsolację warto zaprosić gości wcześniej, aby wiedzieć ile osób będzie na przyjęciu, jak dużą salę zarezerwować i ile dań zamówić;

– trzeba zadbać o transport gości z miejsca pochówku do restauracji – samochodami lub autokarem;

jeśli goście przyjeżdżają na pogrzeb z daleka, warto zaproponować im nocleg – u siebie w domu lub w hotelu;

Chociaż stypa kojarzy się z przyjęciem przepełnionym smutkiem i milczeniem, nie zawsze tak jest. Niekiedy konsolacja upływa pod znakiem rozmów i pozytywnych wspomnień o zmarłym. Atmosfera wzajemnego zrozumienia ma kojący wpływ na wszystkich uczestników.