Nowy Dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie: Wojciech Faruga zacznie pięcioletnią kadencję od listopada

Nowy Dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie: Wojciech Faruga zacznie pięcioletnią kadencję od listopada

Powołanie Wojciecha Farugi na dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie jest już niemal pewne, jak podaje miasto. Zanim jednak rozpocznie swoją 5-letnią kadencję od 1 listopada tego roku, będzie musiał zakończyć swoje obecne zobowiązania. Do końca sierpnia pełni funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a we wrześniu i październiku planuje pracować nad premierą w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Faruga wybrał jako swoich zastępców reżyserkę i dramaturżkę Julię Holiwińską oraz Mariusza Guglasa, który obecnie piastuje stanowisko p.o. dyrektora Teatru Dramatycznego. Jego zaangażowanie w Teatrze Dramatycznym rozpocznie się już w czerwcu, kiedy to zostanie konsultantem ds. programowych. Jego zadaniem będzie przygotowanie repertuaru na sezon 2024/2025.

Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy mówi, że po nierozstrzygniętym konkursie na dyrektora Teatru Dramatycznego zdecydowano o rezygnacji z procedury konkursowej. Zamiast tego, zaproponowano stanowisko Wojciechowi Farudze, który ma duże doświadczenie zarządzania teatrem publicznym i jest uznawany za jednego z najlepszych reżyserów. Machnowska-Góra jest przekonana, że Faruga sprosta wyzwaniom związanym z prowadzeniem największej miejskiej sceny artystycznej i organizacyjnej.

Faruga i Holewińska przedstawili swoją wizję rozwoju Teatru Dramatycznego, podkreślając, że teatr powinien być miejscem łączącym różne pokolenia, otwartym dla wszystkich, niezależnie od wieku, światopoglądu, gustu czy wykształcenia. Zapowiadają też różnorodny repertuar, który przyciągnie zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych widzów.

Niezbędne jest uzyskanie zgody na odstąpienie od procedury konkursowej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz opinii środowisk twórczych i związków zawodowych działających w teatrze.

Wojciech Faruga to dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy (2020-2024), reżyser, scenograf, pedagog, kurator różnych projektów artystycznych i społecznych. Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Faruga zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego 2022/2023, co jest najważniejszą polską nagrodą teatralną. W 2024 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2020 roku przejął dyrekcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy, podpisując kontrakt na 4 sezony artystyczne. Jego pierwsza produkcja na scenie warszawskiej Opery Narodowej była realizacją operity María de Buenos Aires Piazzolli w 2023 roku, a potem zrealizował operę buffa Così fan tutte Mozarta w 2024 roku.

Jego spektakle były prezentowane na ważnych festiwalach teatralnych w kraju i za granicą m.in. na Łotwie, w Niemczech, Kanadzie, Brazylii, Niderlandach, Gruzji i Rumunii.

Kraj