Neonowe ptaki na sylwestrowym niebie Warszawy – Galeria Świateł nad Wisłą

Neonowe ptaki na sylwestrowym niebie Warszawy – Galeria Świateł nad Wisłą

W dniu 31 grudnia, ostatni dzień 2023 roku, bulwar nazwany na cześć gen. G.S. Pattona stanie się widownią spektakularnej iluminacji. Oprócz tradycyjnych sylwestrowych fajerwerków, bulwar zagoszczą neonowe ptaki. Jest to część projektu Nadwiślańskiej Galerii Świateł, którym fundacja Art2Business zasłynęła w Warszawie. Tym razem honorowi goście tego wyjątkowego pokazu świetlnego to ptaki zamieszkujące brzegi polskiej stolicy. Całość stanowić będzie integralną część wydarzenia sylwestrowego pod hasłem „Przełom Roku nad Wisłą”.

Na bulwarach przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą, w efektownych, przeszklonych kubikach będą prezentowane neonowe projekcje ptaków. Organizatorami są Fundacja Art2Business i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Chlubą instalacji będą cztery gatunki ptaków zamieszkujące nadwiślańskie brzegi, które są jednocześnie patronami warszawskich promów: Wilga, Słońka, Pliszka i Dudek.

Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy, serdecznie zaprasza wszystkich na spacery wzdłuż Wisły. Neonowe instalacje ptaków zostały wykonane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i pochodzących z recyclingu. Nie brakuje tu starych folii, blach, piasku, konarów drzew, kamieni, a nawet pestek ze słonecznika. Wszystko to zostało wykorzystane do stworzenia niezapomnianej scenerii przez artystów związanych z Fundacją Art2Business: Konradem Gellertem oraz Julią Bistułą.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z Hanak Reklama, firmą korzystającą z dorobku przedsiębiorstwa Reklama, które w latach PRL było odpowiedzialne za oświetlenie całej Warszawy. Prace z tej pracowni znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Elektrociepłowni Powiśle. Wernisaż wystawy odbędzie się w ostatni dzień roku 2023 o godzinie 20:30. Dla pierwszych 30 osób publikujących zdjęcia z wystawy na mediach społecznościowych przygotowano plakaty autorstwa Oli Jasionowskiej.

Dodatkowo, obok neonowych instalacji prezentowane będą archiwalne warszawskie pocztówki pokazujące stołeczne neony. Za wybór zdjęć odpowiadają Stowarzyszenie Filokartystów Varsaviana oraz Okręgowa Izba Architektów. Pokaz ten, realizowany przy współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy, stanowi ciekawe uzupełnienie wystawy o historii miasta.

Już w latach 20. XX wieku, w okresie międzywojennym, na elewacjach budynków w Polsce zaczęły pojawiać się neony. Pierwszy neon w Warszawie pojawił się w 1926 roku i przedstawiał butelkę alkoholu. Szczególny rozwój tego typu reklam przypada na lata 60. i 70. XX wieku.