Nadzwyczajny szczyt B9

Nadzwyczajny szczyt B9

Z Ukrainy płyną niepokojące informacje i w związku z tym trzeba reagować. Na dzisiaj zaplanowano nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Co więcej, szczyt ten odbędzie się w Warszawie.

Co możemy powiedzieć na temat tego szczytu?

Bukaresztańska Dziewiątka została zainicjowana dzięki Polsce i Rumunii. Mowa o zrzeszeniu dziewięciu państw Europy środkowo-wschodniej (Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia i Bułgaria).

Gdyby kogoś interesowały szczegóły spotkania, można powiedzieć, że sytuacja jest stosunkowo prosta – chodzi o bezpieczeństwo w naszej części Europy. Do tego oczywiście rozmowy o Ukrainie. Jakub Kumoch (szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej) poinformował, że wszyscy prezydenci potwierdzili swoją obecność. Z tym że Prezydent Czech Miloš Zeman będzie uczestniczył zdalnie.

Zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki można określić wspólną inicjatywą Prezydenta Polski, Litwy i Rumunii. Trudno jednak nie zadać sobie pytania, co będzie dalej? Ukraina znajduje się w dramatycznej sytuacji i co za tym idzie, Europa także ma problem. Problem, który przydałoby się rozwiązać możliwie szybko.

Wiadomości z Warszawy znajdziesz także tutaj.