Mieszkania w Warszawie poszły w górę. Gdzie najwięcej zapłacimy za własne lokum?

Mieszkania w Warszawie poszły w górę. Gdzie najwięcej zapłacimy za własne lokum?

W okresie od stycznia do kwietnia, najdroższe mieszkania były sprzedawane w Śródmieściu, Żoliborzu i na Mokotowie. Na Żoliborzu cena za metr kosztowałaby nas ponad 13 tysięcy złotych, w pozostałych wymienionych dzielnicach było trochę taniej – około 11 tysięcy za m2. Nieco niższe ceny obowiązywały za mieszkania na Wilanowie i Pradze Północ – około 10 tys./m2.

Ceny mieszkań w stolicy nadal drożeją

W porównaniu z ubiegłym rokiem obserwujemy około 7% podwyżkę wartości nieruchomości. Obecnie średnia wartość ceny mieszkania w Warszawie wynosi blisko ponad 10 tys., złotych za metr. Mniej zapłacimy tylko za mieszkania oddalone od Centrum przede wszystkim te położone na Targówku i Wawrze oraz Białołęce.

Klientom zainteresowanym zakupem niedrogiego mieszkania prawdopodobnie ciężko będzie takie znaleźć. Praktycznie na warszawskim rynku już brakuje lokali z cenami poniżej 8 tysięcy złotych. Wzrosła sprzedaż mieszkań o metrażach powyżej 80 metrów kwadratowych, a zmniejszyła się małych kawalerek poniżej 35 mkw.

Najpopularniejszą dzielnicą, w której chcą mieszkać Warszawiacy jest niewątpliwie Mokotów.

Coraz więcej Polaków decyduje się na kredyty mieszkaniowe

Od początku roku banki odnotowują zwiększoną liczbę składanych wniosków o przyznanie kredytów mieszkaniowych. Szacuje się, że w pierwszym kwartale 2021 roku złożonych wniosków było o jedną dziesiątą więcej niż w 2020 roku. Deweloperzy oddali do użytku na początku roku najwięcej mieszkań dwu i trzy pokojowych. Bez wątpienia na takie lokale nadal jest największe zapotrzebowanie na rynku nieruchomości.