Jak udrożnić rury? Poznaj przyczyny oraz sposoby

Jak udrożnić rury? Poznaj przyczyny oraz sposoby

Każdy z nas posiada instalacje wodno-kanalizacyjną w domu. I każdy z pewnie nie raz zastanawiał się jak udrożnić rury? Jaki wybrać sposób i czy dokładnie wykonać udrażniania. Jeżeli teraz Ty stoisz przed takim pytanie i potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji przeczytaj poniższy artykuł, który prawdopodobnie pomoże podjąć Ci odpowiednią decyzję.

Przyczyny zapychania się rur

Przyczyny zapychania się rur są różne w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu występują. Inne będą w kuchni a inne w łazience. Są dwa oddzielne pomieszczenia w naszych domach gdzie najbardziej eksploatowana jest instalacja hydrauliczna i jednocześnie najbardziej narażona na zapchanie rur. Wspólnymi przyczynami niedrożności rur dla obu tych pomieszczeń jest np. źle wykonana instalacja, rury o zbyt małej średnicy, zbyt duża odległość od pionu kanalizacyjnego oraz techniczne aspekty spadków.

Po czym poznać, że należy udrożnić rury? Zanim dojdzie do poważnej awarii otrzymujemy sygnały, że coś jest nie tak. Należą do nich między innymi przerwany program pralki lub zmywarki, niespływająca brudna woda w pralce lub zmywarce, nieprzyjemny zapach oraz bulgotanie wody w rurach. Ostatnim sygnałem, który dość dosadnie mówi nam, żeby zacząć działać jest niespływająca woda do odpływu np. w zlewie lub umywalce. W takim przypadku możesz zastosować proponowane przez nas sposoby, jeśli jednak się nie sprawdzą skontaktuj się ze specjalistą takim jak Pan Dariusz Wyrzykowski, który w swojej ofercie posiada udrażnianie rur.

Przyczyny udrażniania rur są inne w kuchni i łazience

Udrażnianie rur – przyczyny niedrożności rur w kuchni

Jak wspominaliśmy przyczyny niedrożności rur w kuchni są inne niż w łazience. Najczęściej rury w kuchni zapychają się przez resztki jedzenia oraz tłuszcz, który dostaje się do nich podczas mycia naczyń oraz przygotowywania posiłków. Resztki jedzenia powodują zator natomiast tłuszcz osadza się na wewnętrznych ściankach rury tworząc coraz grubszy osad.

Udrażnianie rur- przyczyny niedrożności rur w łazience

Jeśli mowa o udrażnianiu rur i przyczynach niedrożności rur w łazience to istnieje jedna, która występuje praktycznie u każdego z nas. Mowa tutaj o włosach, które zapychają odpływ w wannie lub prysznicu. Nie ma chyba osoby, która by się z tym nie zgodziła. W naszych łazienkach znajdują się także umywalki, które mogą wymagać udrożnienia rur przez zbierający się osad z mydła, pasty do zębów czy resztek kosmetyków. Należy również wspomnieć, że zbierający się proszek, który nie rozpuszcza się w niskiej temperaturze może być przyczyną udrażniania rur.

Jak wygląda udrażnianie rur?

Udrażnianie rur ma na celu zlikwidowanie powstałego zatoru. Standardowe odpływy, które goszczą już w większości naszych domów składają się z syfonu, rur doprowadzających do pionu i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki. W przypadku gdy zator znajduje się na odcinku do pionu udrażnianie rur możemy wykonać samodzielnie. Jeśli zator występuje dalej należy wezwać odpowiedniego fachowca, który zajmie się udrożnieniem rur.

Sprawdź sposoby na sukcesywne udrażnianie rur

Sposoby na udrożnienie rur

Sposobów na udrożnienie rur jest naprawdę wiele i każdy z nas może wybrać te, które mu najbardziej odpowiada bądź najlepiej sprawdza się w udrażnianiu rur w jego domu. Jeśli nie damy sobie rady sami pamiętajmy, że zawsze możemy wezwać specjalistę, który udrożni rury. Sposoby, których możemy spróbować samodzielnie to:

  • udrożnienie rur za pomocą octu i sody oczyszczonej – jest domowy sposób, który wymaga od nas tylko posiadania octu i wody lub octu, sody oczyszczonej i wody.
  • udrożnienie rur za pomocą środków chemicznych – wybierając ten sposób pamiętaj o dobraniu środka odpowiedniego do twoich rur oraz zadbaj o swoje bezpieczeństwo, ponieważ środki chemiczne są silnie żrące.
  • udrożnienie rur za pomocą drutu – drut formujemy na kształt haczyka i za jego pomocą wyciągamy włosy, które utknęły w odpływie.
  • udrożnienie rur za pomocą przepychaczki – przepychamy zator dalej do większej rury lub odsysamy nieczystości, które wypłyną do zlewu lub umywalki.
  • udrożnienie rur za pomocą spirali hydraulicznej – do udrożnienia rur za pomocą spirali potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich zajmuje się wprowadzaniem spirali do rury natomiast druga kręci korbą, która wprawia spiralę w ruch obrotowy i rozbija zator.
  • oczyszczanie zapchanego syfonu – zapobiega on przedostawaniu się nieprzyjemnego zapachu do wnętrza mieszkania. Chcąc go wyczyścić podłóż pod niego miskę, odkręć, wyczyść i przykręć z powrotem.

Przy większym zatorze wezwij hydraulika do udrożniania rur

Jak sami teraz wiecie zarówno przyczyn jak i sposób na udrożnienie rur jest wiele. Nie w każdym przypadku potrzebny jest nam hydraulik, ale jeśli masz jakiekolwiek obawy lub boisz się, że pogorszysz bardziej sytuację to nie zastanawiaj się i wzywaj odpowiedniego fachowca.

Artykuł powstał we współpracy z hydraulikiem Dariuszem Wyrzykowskim.

Usługi Hydrauliczne i Gazowe
Dariusz Wyrzykowski
ul. Feliksa Pancera 8/50
03-194 Warszawa
Tel. 602-304-544