Interdyscyplinarna lekcja bezpieczeństwa dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Grodzisku Mazowieckim zaczyna cykl "Projekt 112"

Interdyscyplinarna lekcja bezpieczeństwa dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Grodzisku Mazowieckim zaczyna cykl "Projekt 112"

Początek niezwykłego cyklu edukacyjnego miał miejsce w Szkołę Podstawową nr 5 im. Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim, gdzie to uczniowie mieli okazję uczestniczyć w specjalnej lekcji prowadzonej przez policjantów z lokalnej Komendy Powiatowej Policji. Inicjatorem i gospodarzem spotkania był mł. asp. Kamil Sobótka, profilaktyk z tejże komendy, który do współpracy w „Projekcie 112” zaprosił również przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz fundacji „Dawcy Życia – Ratownicy na motocyklach” i „Anikar”.

Dzięki pomysłowości mł. asp. Kamila Sobótki, uczniowie grodziskiej placówki otrzymali szansę na niecodzienną lekcję bezpieczeństwa pod nazwą „Projekt 112”. Spotkanie miało na celu przypomnienie młodym ludziom jak ważne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas poruszania się po drogach, czy to pieszo, czy na rowerze. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się pod jaki numer telefonu powinni dzwonić w sytuacji zagrożenia.

Podczas tego niebanalnego spotkania, młodzi ludzie mieli okazję do praktycznego nauczenia się pierwszej pomocy. Przy użyciu fantomów – zarówno dla dorosłych jak i dzieci – ratownicy pokazali, jak prawidłowo udzielać pomocy osobom poszkodowanym, zarówno tym przytomnym, jak i nieprzytomnym. Ta część lekcji wywarła na uczniach największe wrażenie.

W ramach „Projektu 112”, uczniowie mogli też dowiedzieć się więcej o zagrożeniach związanych z pożarami i zadymieniami dzięki asp. Krzysztofowi Stefaniakowi, rzecznikowi prasowemu Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. Uczniowie poznali zasady ewakuacji, dowiedzieli się jak są oznaczone wyjścia ewakuacyjne oraz co wolno, a czego nie można robić podczas ewakuacji. Dzieci dowiedziały się także, jak postępować w sytuacji spotkania z agresywnym zwierzęciem oraz otrzymały numer do straży miejskiej, który warto znać obserwując bezpańskie zwierzęta.

Na koniec spotkania dyrektor Biura Oświaty Gminy Grodzisk Mazowiecki, Cezary Skalski, poinformował o planach kontynuacji „Projektu 112” w innych placówkach na terenie gminy. Organizatorzy – Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Mazowieckim, Komenda Stołeczna Policji, Państwowa Straż Pożarna w Grodzisku Mazowieckim, Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim oraz Fundacje „Dawcy Życia – Ratownicy na motocyklach” oraz „Anikar” – serdecznie zapraszają do udziału.