Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Ceny nieruchomości w Warszawie są już na najwyższe na polskim rynku, a dalej rosną. Mimo tego, kupców na nie, nie brakuje. Niektórzy eksperci twierdzą, że pandemia koronawirusa spowoduje, że ceny mieszkań będą niższe lub pozostaną na poziomie takim jak są obecnie. Jednak inni uważają, że ceny mogą spaść, ale na rynkach lokalnych, podczas gdy na terenie Warszawy będą utrzymywać się na stałym poziomie. Sprawdź ile trzeba zapłacić za nieruchomość w stolicy. 

Ile trzeba zainwestować w mieszkanie na terenie Warszawy?

Według doradców i ekspertów, w Warszawie ceny nieruchomości na rynku wtórnym przez ostatni rok podniosły się aż o 11%. Koszt za metr kwadratowy waha się od 6 460 zł aż do 11 330 zł. Większe są także ceny na rynku pierwotnym, ponieważ wzrosły o ok. 6%. Za metr kwadratowy takiej nieruchomości trzeba zapłacić minimum 9 800 zł. Nietrudno więc oszacować, że za mieszkanie w standardowym rozmiarze, około 60 metrów, należy zapłacić w okolicach 500 tysięcy zł. Można również kupić podobną nieruchomość za 200 tysięcy zł mniej, jednak w starym budynku i z koniecznością renowacji wnętrza. Apartament w wersji premium można nabyć za około 13 tys. zł za metr kwadratowy, czyli łącznie około 1,3 mln zł.

W jakich dzielnicach Warszawy mieszkania są najtańsze?

Najwięcej za mieszkanie z rynku pierwotnego zapłacimy w czterech dzielnicach Warszawy: na Pradze Północ, Żoliborzu, Mokotowie oraz na Woli. Nieruchomość z rynku wtórnego najdroższa będzie w Wilanowie. Szacuje się, że zapłacimy za nią nawet o około 1000 zł więcej za metr kwadratowy niż za mieszkanie z rynku pierwotnego. Najtańsze mieszkanie można nabyć na Białołęce i w Remembertowie.

O ile droższe są mieszkania w Warszawie niż w innych miastach?

Nieruchomości w stolicy są najdroższe w całej Polsce. Średnia cena za metr kwadratowy to 9 476 zł. Zaraz po Warszawie plasują się Gdańsk (8 585 zł), Kraków (8 244 zł), Gdynia (8 027 zł), Wrocław (7 634 zł) oraz Poznań (7 402 zł). Najtańsze nieruchomości można nabyć w Kielcach (5 295 zł) i w Zielonej Górze (4 688 zł).