Finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż ubiegłego roku

Finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż ubiegłego roku

Pięć książek, z czego trzy napisane w języku polskim oraz dwie przetłumaczone z francuskiego i hiszpańskiego, zakwalifikowało się do finału prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ostateczny werdykt, który zdecyduje o tytule najlepszego reportażu roku 2020, poznamy 25 maja.

Nominowane dzieła poruszają wiele różnorodnych tematów: od procesu sekularyzacji w Irlandii, przez zawiłą historię Turcji, brutalność życia w meksykańskim Veracruz, do realiów Polski czasów PRL i początków epidemii HIV. Nie zabrakło również miejsca dla dzikiej przyrody w kontekście miejskim, obserwowanej z bliskiej odległości i z autentycznym zainteresowaniem. To właśnie takie tematy dominują w książkach nominowanych do tegorocznej, piętnastej już edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wyłoniło pięć książek, które będą rywalizować o tytuł najlepszego reportażu ubiegłego roku. Są to: „Irlandia wstaje z kolan” Marty Abramowicz, „Kroniki ze Stambułu, tom 1” Ersina Karabuluta, „Atlas dziur i szczelin” Michała Książka, „To nie jest Miami” Fernandy Melchor oraz „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce” Bartosza Żurawieckiego.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 25 maja. Nagroda wynosi 100 tys. zł dla autora lub autorki najlepszej książki reporterskiej i 20 tys. zł dla tłumacza takiej książki. Pozostali finaliści (jeżeli nie zdobędą głównej nagrody) otrzymają po 10 tys. zł, a ich tłumacze po 5 tys. zł.

W piętnastą edycję Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 145 książek, w tym 105 napisanych po polsku i 40 tłumaczeń, które nadesłało 38 wydawnictw.

Jury nagrody, nad którą patronat objęło Miasto Stołeczne Warszawa i redakcja Gazety Wyborczej, składa się z Katarzyny Surmiak-Domańskiej (przewodnicząca), Sørena Gaugera, Elżbiety Sawickiej, Abela Murcia Soriano i Ludwiki Włodek. Sekretarzem jury jest Maria Krawczyk.