Escape Van – innowacyjny projekt przeciwdziałania handlowi ludźmi

Escape Van – innowacyjny projekt przeciwdziałania handlowi ludźmi

Rozpoczęcie projektu o nazwie „Escape van” miało na celu skierowanie działań profilaktycznych na walkę z handlem ludźmi oraz zwiększenie poziomu świadomości społecznej na ten temat. Ta niekonwencjonalna inicjatywa ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby osób mieszkających w Polsce.

Projekt jest wynikiem współpracy między holenderską policją, Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim. Do udziału w projekcie zaangażowano również polskie siły policyjne.

Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 23 października o godzinie 10:00. W ceremonii uczestniczyli m.in. Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, przedstawiciele władz Warszawy oraz delegacje holenderskiej i polskiej policji. Komendę Stołeczną reprezentował inspektor Tomasz Znajdek, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.

„Escape van” był dostępny dla zwiedzających do godziny 18:00 tego samego dnia oraz następnego dnia (24 października) od 9:00 do 17:00. Pojazd ten można było znaleźć na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki, od strony Al. Jerozolimskich.

Projekt „Escape van” opiera się na koncepcji escape roomu, gdzie uczestnicy muszą znaleźć wyjście z pomieszczenia, rozwiązując zagadki powiązane z tematem handlu ludźmi. Każda kolejna zagadka odsłania historię osób, które padły ofiarami tego przestępstwa. Uczestnicy mają do wyboru trzy różne scenariusze, odwzorowujące metody działania przestępców. Mogą to być losy Polaka, który wyjeżdża za granicę do pracy, dziewczyny zmuszanej do pracy w seksbiznesie czy przypadki wyzysku pracowniczego. Scenariusze są oparte na prawdziwych i poruszających historiach, a informacje na ich temat pochodzą z archiwów Biura Prewencji, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Straży Granicznej.

Handel ludźmi to zjawisko o globalnym zasięgu, stanowiące trzecie najbardziej dochodowe przestępstwo (po handlu bronią i narkotykami). Polska jest jednocześnie miejscem pochodzenia, tranzytu oraz destynacji ofiar tego procederu. Handel ludźmi jest nowoczesną formą niewolnictwa. Najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, natomiast drugą co do częstości jest zmuszanie do pracy w seksbiznesie.