Eksplozja historii w Józefowie. Nielegalne zbiory z czasów II wojny światowej

Eksplozja historii w Józefowie. Nielegalne zbiory z czasów II wojny światowej

Jedno z domów na terenie gminy Józefów stało się miejscem spektakularnego odkrycia. Na posesji znaleziono liczne militaria datowane na czas II wojny światowej, wśród nich karabiny, amunicję artyleryjską, granaty oraz przeciwpancerne pociski artyleryjskie. Na uwagę zasługuje również fakt, iż na miejscu zgromadzono aż 2,5 kg prochu miotającego artyleryjskiego bezdymnego – materiału wybuchowego o niebywałej sile rażenia. Ze względu na ilość i charakter zgromadzonych przedmiotów, miejsce to stanowiło realne zagrożenie dla otoczenia. Do usunięcia niebezpiecznych materiałów skierowano funkcjonariuszy Sekcji Minersko-Pirotechnicznej SPKP z Warszawy.

Informację o potencjalnie niebezpiecznym arsenale funkcjonariusze uzyskali podczas rutynowych działań śledczych na terenie powiatu otwockiego. Wywiadowcy, często niepostrzeżeni przez mieszkańców, są kluczowym źródłem informacji o lokalnej przestępczości. Tym razem okazało się, że jedną z nich jest mężczyzna mieszkający na terenie powiatu, który prawdopodobnie przechowywał w swoim domu nielegalnie zgromadzone militaria z okresu II wojny światowej.

Na miejscu, po potwierdzeniu informacji, podjęto czynności związane z przeszukaniem oraz zabezpieczaniem stanowiących zagrożenie materiałów. 47-letni właściciel posesji został zatrzymany. Policjanci znaleźli przy nim marihuanę oraz haszysz o łącznej masie przekraczającej 11 g. Następnie przystąpiono do kolejnego etapu działań, czyli szczegółowego przeszukania domostwa, które doprowadziło do odkrycia wspomnianego wcześniej arsenału.

Całkowita liczba odnalezionych przedmiotów jest imponująca. Do najważniejszych należą dwa karabiny z okresu II wojny światowej, amunicja różnego rodzaju (łącznie 94 szt.), lufy różnych typów broni, trzy granaty moździerzowe oraz przeciwpancerny pocisk artyleryjski i dwa naboje artyleryjskie. W sumie zabezpieczono ponad 2,5 kg materiałów wybuchowych – miotającego artyleryjskiego prochu bezdymnego oraz inne substancje o podobnym charakterze. Wszystko to mogło spowodować wielkie zniszczenia w przypadku detonacji. Policjanci zabezpieczyli również narkotyki, pieniądze oraz telefon.

47-latek został oskarżony o posiadanie nielegalnych środków odurzających, nielegalne przechowywanie broni palnej oraz niebezpiecznych materiałów wybuchowych. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Partię zabezpieczonych przedmiotów poddano ekspertyzom biegłych, by ustalić, czy mężczyzna samodzielnie produkował amunicję i urządzenia wybuchowe. Co ciekawe, rok wcześniej mężczyzna był już zatrzymany w podobnej sprawie i usłyszał zarzuty posiadania narkotyków oraz broni i materiałów wybuchowych bez odpowiednich zezwoleń.

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Otwocku. Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Sąd jednak nie uwzględnił tego wniosku i zwolnił 47-letniego mężczyznę bez stosowania środków zapobiegawczych.