Dotacje dla warszawian na instalacje odnawialnych źródeł energii dostępne tylko do końca stycznia

Dotacje dla warszawian na instalacje odnawialnych źródeł energii dostępne tylko do końca stycznia

Mieszkańcy Warszawy mają możliwość aplikowania o dofinansowanie związane z montażem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) do końca miesiąca stycznia. Kwota wsparcia może osiągnąć nawet 40 tysięcy złotych.

Przez ostatnie pięć lat urząd miasta przyznał ponad 4 tysiące dotacji na inwestycje w zakresie OZE dla mieszkańców stolicy. W bieżącym roku, kolejne osoby mają szansę skorzystać z tego rodzaju wsparcia. Kluczowe jest jednak, aby wniosek został złożony najpóźniej do 31 stycznia.

Do ubiegania się o finansowe wsparcie uprawnione są różne podmioty – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, fundacje, czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dotacje mogą być przeznaczone na instalację pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi od 15 do 40 tysięcy złotych i jest uzależniona od wybranego rozwiązania energetycznego.

Ważne jest aby nieruchomość, na której planowany jest montaż instalacji OZE, nie była ogrzewana za pomocą kopciucha. Dodatkowo, inwestycja nie może zostać rozpoczęta przed podpisaniem umowy dotacyjnej.

Trwają także naboru wniosków na inne miejskie dotacje, między innymi na likwidację azbestu, podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej czy tzw. małą retencję. Termin składania tych dokumentów upływa z końcem marca br.

Przez cały rok można również składać wnioski o dofinansowanie likwidacji kopciuchów. Wsparcie wynosi nawet do 70% wartości inwestycji.