Czy warszawskie parafie przestrzegają pandemicznych obostrzeń?

Czy warszawskie parafie przestrzegają pandemicznych obostrzeń?

Wielkanoc 2021, podobnie jak ta w 2020 roku jest inna niż wszystkie poprzednie. Mniej podróżujemy, nie gromadzimy się w domach oraz świątyniach i przestrzegamy zaleceń sanitarnych. Rok temu wszyscy święciliśmy pokarmy samodzielnie w domu. Dziś można było udać się ze święconką do kościoła, ponieważ w wielu parafiach święcenie pokarmów mimo wszystko się odbywało. Czy świątynie w Warszawie, które zdecydowały się podtrzymać tradycję przestrzegają zaleceń sanitarnych?

Niektóre parafie w trosce o nierozprzestrzenianie się wirusa pomiędzy wiernymi odwołały święcenie pokarmów. Wśród nich znajdują się m.in.: kościół NMP Matki Zbawiciela na Mokotowie, kościół św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu oraz Dominikanie z kościoła przy ul. Freta. Dominikanie zrezygnowali również z możliwości udziału wiernych w wigilii paschalnej. Jej transmisja zostanie wyemitowana na portalu YouTube.

Jeden ze sposobów na bezpieczne poświęcenie pokarmów wykorzystał kościół św. Jana Kantego przy ul. Krasińskiego na Żoliborzu. Wierni mieli do dyspozycji krzesła rozstawione w odległości około 1,5 metra. Mogli na nich zostawić swoje koszyczki i odsunąć się na bezpieczną odległość. Po poświęceniu przez kapłana, można było je odebrać.

Jak samodzielnie poświęcić pokarm?

Rzecznik Konrerencji Eposkopatu Polski ks. Leszej Gęsiak przypomina także, że nie ma konieczności świecenia pokarmów w świątyni. Każdy może uczynić to we własnym zakresie w domu. Wystarczy, aby w niedzielę przed wielkanocnym śniadaniem jeden z domowników wypowiedział słowa modlitwy. Należy zacząć od zwrotu: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Reszta domowników odpowiada: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Później należy odczytać następujący fragment z Pisma Świętego:

1 Tes 5, 16-18:

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. 'Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was’.

Następnie głowa rodziny wypowiada słowa: Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają: Amen.