Afera śmieciowa

Afera śmieciowa

Prokuratura oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą dochodzenie w sprawie możliwego zaangażowania sekretarza Warszawy, Włodzimierza Karpińskiego, w ustawianie przetargów na odbiór odpadów w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Sekretarz Warszawy był wówczas prezesem MPO. Co wiadomo w tej sprawie?

Podejrzana sprawa

W latach 2020-2022 miało dochodzić do ustawiania intratnych przetargów na zagospodarowanie odpadów w MPO. Związkowcy mówią o nieprawidłowościach w MPO. Obecnie trwa kontrola w ratuszu, którą przeprowadza CBA.

Zarzuty dla sekretarza Warszawy

Rafał Baniak, były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska, otrzymał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, powoływania się na wpływy i prania brudnych pieniędzy. Jego rola w ustawianiu przetargów była kluczowa. Prokuratura oskarżyła go o otrzymanie blisko 5 mln zł w gotówce za załatwienie opiewających na 600 mln zł kontraktów dla firmy FB Serwis. Śledczy badają, czy Baniak dzielił się otrzymanymi pieniędzmi z innymi osobami. Szczególnie w tym z Karpińskim. Agenci CBA przeszukali gabinet, mieszkanie i dom Karpińskiego. Karpiński nie odpowiedział na pytania gazety „Gazeta Polska”. Rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Monika Beuth stwierdziła, że interesujące pytania należy kierować do śledczych prowadzących dochodzenie.