Zmiana betonowego krajobrazu Warszawy na zielone przestrzenie miejskie
W 2023 roku jednostki miejskie w Warszawie podjęły inicjatywę przekształcenia ponad 31 tysięcy metrów kwadratowych betonowych przestrzeni w obszary zielone. Te działania spotkały się z widocznymi efektami, które można zaobserwować na publicznych placach, skwerach, parkach, oraz przy ulicach i podwórkach. Te działania będą kontynuowane i rozszerzone w nadchodzącym roku.
Przykłady miejsc, które przeszły taką transformację to Plac Bankowy, skwer Integrator na Bielanach, park Pole Mokotowskie i skwer Jacka Kaczmarskiego. W tych lokalizacjach, wcześniej pokrytych betonem, teraz można dostrzec bujną roślinność. Jest to wynik działań miejskich jednostek, które rozpoczęły likwidację nieprzepuszczalnych powierzchni także na miejskich podwórkach, jak na przykład w Śródmieściu. W zamian za usunięty beton posadzono różnego rodzaju rośliny: drzewa, krzewy, byliny i ozdobne trawy.
Plan zazielenienia miasta na 2024 rok
Z nadejściem wiosny w 2024 roku, zieleń rozkwitła w miejscach, które wcześniej były betonowe. To jest możliwe dzięki pięciu projektom realizowanym w ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Nowa roślinność pojawiła się w sześciu dzielnicach stolicy, m.in. na Białołęce, Bielanach, Mokotowie, Pradze-Południe, Pradze-Północ oraz w Śródmieściu. Inicjatywę te przeprowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
W wyniku tych działań miasto zyskało niemal 900 metrów kwadratowych nowych rabat kwiatowych, na których posadzono nie tylko różnorodne gatunki krzewów i kwiatów, ale także 30 nowych olsz na ulicy Chełmskiej. Dodatkowo pojawiły się nowe ławki i kosze na śmieci. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy planuje kontynuować te działania również w tym roku.
Zarząd Dróg Miejskich również ma plany związane z zazielenieniem miejskich przestrzeni na rok 2024. Powierzchnie betonowe na Placu Wilsona mają być zastąpione drzewami, krzewami i kwiatami. Planowane jest również zazielenienie ulicy Saskiej.
Budżet obywatelski a kwestia zieleni miejskiej
Kolejne edycje budżetu obywatelskiego pokazują, że warszawiacy przywiązują dużą wagę do zazieleniania stolicy. W ubiegłym roku aż połowa dostępnej kwoty, czyli 50 milionów złotych, została przeznaczona na projekty związane z zielenią miejską. Decyzję o podobnym kierunku inwestycji w tym roku podejmą mieszkańcy Warszawy w głosowaniu, które odbędzie się od 15 do 30 czerwca.