Złamanie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez 29-latka może skończyć się 5-letnim wyrokiem

Złamanie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez 29-latka może skończyć się 5-letnim wyrokiem

Jednym z częściej występujących przypadków naruszeń prawa na drogach jest prowadzenie pojazdu pomimo sądowego zakazu. Tego typu nielegalne czyny są kwalifikowane jako przestępstwa na podstawie art. 244 Kodeksu Karnego i grozi za nie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W ostatni weekend, policjanci z Nasielska zatrzymali mężczyznę, który łamał takowy zakaz, co więcej był on dożywotni.

Konkretny incydent miał miejsce w sobotę, 2 grudnia 2023 roku, kiedy to mundurowi patrolujący teren wsi Andzin, około godziny 15:00 zdecydowali się skontrolować kierowcę jadącego seatem. W trakcie kontroli, funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna, będący mieszkańcem gminy nasielskiej, nie powinien w ogóle znajdować się za kierownicą.

29-letni mężczyzna miał zarówno zawieszone prawo jazdy jak i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wynikający z orzeczenia Sądu Rejonowego w Pułtusku. Teraz grozi mu surowa kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W myśl art. 244 Kodeksu Karnego, osoba, która nie stosuje się do prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów nałożonego przez sąd, popełnia przestępstwo. W tym przypadku, 29-latek mimo wyroku, postanowił zignorować prawo i nadal prowadził samochód.