Wystawa dotycząca gruzu po II wojnie światowej

Wystawa dotycząca gruzu po II wojnie światowej

W Warszawie można zobaczyć wystawę, która obrazuje ilość gruzu w mieście po II wojnie światowej. Jak się okazuje, pociągi musiałby jeździć codziennie przez 20 lat, aby wywieźć to, co pozostałości. Cała wystawa obrazuje pozostałości, spowodowane II wojną światową na Warszawę. Stolicę prawie całkowicie zniszczono, pozostawiając po sobie gruzy i ruiny, które były najbardziej widocznymi znakami wojny.

Odbudowa po II wojnie światowej

Po wojnie ludzie przybyli do Warszawy, by zobaczyć zupełnie inne miasto, a kurator wystawy, Adam Przywara, mówi o nie do pomyślenia roli państwa w planowanej odbudowie powojennej z dzisiejszej perspektywy. Wystawa na Starym Rynku w Warszawie przedstawia proces usuwania i odzyskiwania elementów, które zostały ponownie wykorzystane. Są to cegły i żelazo, oraz delikatnych detali, takich jak fragmenty ceramiki lub dekoracyjne płytki. Artykuł podkreśla również, że w pierwszych miesiącach 1945 roku kobiety stanowiły większość zespołów pracujących przy usuwaniu gruzu.

Zapraszamy na wystawę

Wystawa Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 potrwa od 30 marca do 3 września 2023 roku. Wystawa znajduje się w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 32. Muzeum jest czynne we wtorek, środę i piątek w godzinach od 9.00 do 17.00, w czwartek od 9.00 do 19.00, w sobotę i niedzielę od 11.00 do 18.00. Bilety: 20 zł / 15 zł, w czwartki wstęp bezpłatny.