„Wiersze w mieście”: międzynarodowy festiwal poezji oznajmia hasło „Zmiany”
W tym roku, międzynarodowy festiwal, który przyczynia się do promocji najnowszej europejskiej poezji w przestrzeni miejskiej Warszawy, noszący nazwę „Wiersze w mieście”, wybrany został temat „Zmiany”. Festiwal będzie trwał do 2 czerwca bieżącego roku.
Sekretarz festiwalu, Natalia Malek, która sama jest poetką oraz zdobywczynią Nagrody Literackiej Gdynia, twierdzi, że poezja jest gatunkiem literackim, który jest szczególnie skłonny do odnotowywania zmian. Uważa ona, że poezja jest bardziej czujna i szybka w rejestrowaniu zmian niż proza czy eseistyka. Dodała, że bardzo często to właśnie pisanie wierszy pozwala na refleksje na temat przemian zachodzących w naszym codziennym życiu.
Festiwal „Wiersze w mieście” prezentuje współczesną europejską poezję w publicznej przestrzeni stolicy Polski, a jego edycja tego roku potrwa aż do 2 czerwca 2024 roku. Wszystko to dzieje się dzięki zaangażowaniu księgarń i miejsc kultury.
Organizatorzy festiwalu zachęcają do czytania poezji, ale to nie koniec atrakcji. Przewidziano również spacery poetyckie i wydarzenia performatywne, które odbędą się w różnych miejscach Warszawy. W niektóre z nich zaangażują się także sami twórcy – poetki i poeci.
Wśród autorów biorących udział w tegorocznym festiwalu znalazł się laureat Nagrody Nobla, Seamus Heaney, który zaprezentuje swój utwór „Ogniska w święto Beltane”, inspirowany przemianami cywilizacyjnymi. Utwór ten został stworzony z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa, w tym nasze, Polskę, w 2004 roku.
Jurgita Jasponytė z Litwy porusza temat zanikania języków, natomiast Itziar Ugarte Irizar z Kraju Basków mówi o opustoszeniu miejsc, które do niedawna tętniły życiem. Stefan Strazay w swoim utworze „Korekta” pięknie oddaje przemiany własnej wrażliwości, a Tamara Bołdak-Janowska w „Gołdzie” porusza temat starzenia się kobiecego ciała. Aż jedna trzecia utworów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, takich jak baskijski, kataloński, kaszubski, czy łemkowski.
Festiwal „Wiersze w mieście” jest organizowany przez europejskie instytuty kultury oraz działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC we współpracy z miastem stołecznym Warszawa. Wydarzenie prezentuje 19 utworów pochodzących z różnych regionów Europy.