Warszawscy policjanci edukują młodzież na temat cyberbezpieczeństwa

Warszawscy policjanci edukują młodzież na temat cyberbezpieczeństwa

Dzielnicowy oraz funkcjonariusz odpowiedzialny za profilaktykę społeczną z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I odwiedzili XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej, które prowadzi dodatkowo oddziały dwujęzyczne. Główny temat spotkania to zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz konsekwencje prawne czynów popełnianych przez nieletnich za pośrednictwem internetu.

Spotkanie miało charakter profilaktyczny i było skierowane do młodzieży szkolnej. Celem tej inicjatywy realizowanej przez funkcjonariusza z odpowiedzialnością za profilaktykę społeczną oraz dzielnicowego z Komendy Śródmiejskiej było zapewnienie bezpieczeństwa i wzrost świadomości młodzieży dotyczącej cyberzagrożeń. Uczniowie z XV LO aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.

Podczas prezentacji omówione zostały zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z internetu oraz poszczególnymi zagrożeniami, które mogą pojawić się w sieci. Przy okazji poruszono problematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich za czyny popełnione za pośrednictwem internetu. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

Podczas spotkania podkreślono również jak ważne jest, aby rodzice zadbali o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci. Zasugerowano, między innymi, instalację oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego poruszania się po Internecie oraz możliwość zgłaszania wątpliwości dotyczących treści w sieci do specjalistycznych jednostek walczących z cyberprzestępczością.

Uczniom przypomniano również o istniejących numerach telefonów zaufania, do których mogą dzwonić dzieci i młodzież. Numer 116 111 jest dostępny całą dobę, siedem dni w tygodniu, podobnie jak numer 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.