Warszawa wdraża kolejny program kastracji i czipowania zwierząt domowych

Warszawa wdraża kolejny program kastracji i czipowania zwierząt domowych

Kolejna tura programu kastracji i czipowania zwierząt przeznaczona dla mieszkańców Warszawy została właśnie uruchomiona przez miasto. Wybrane lecznice weterynaryjne zlokalizowane na terenie stolicy będą realizować te zabiegi przez okres najbliższych 2 lat.

Właściciele psów i kotów, którzy są rezydentami Warszawy, będą mogli ponownie skorzystać z możliwości kastracji lub czipowania swoich pupili. Bez względu na dzielnicę miasta, w której mieszkają, mogą wybrać jedną z 12 dostępnych placówek weterynaryjnych. Pełną listę klinik można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Podpisane umowy z lecznicami obejmują okres dwóch najbliższych lat. Planowany budżet miasta na ten cel wynosi około 1 milion złotych.

Zabieg kastracji jest dostępny dla zwierząt, które ukończyły 6 miesięcy życia i są odpowiednie do znieczulenia ogólnego. Wymóg dotyczy również posiadania przez zwierzaka chipa, a w przypadku psów obowiązuje również aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Właściciele mogą skorzystać z funduszy miasta na te zabiegi dla maksymalnie dwóch zwierząt w ciągu roku.

Zabieg czipowania jest dostępny dla zwierząt, które osiągnęły wiek 12 tygodni. Dodatkowo, psy powinny posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczegółowe informacje dotyczące warunków i kosztów pokrywanych przez miasto można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Program kastracji psów i kotów jest prowadzony w Warszawie od 2012 roku. Od tego czasu z tych procedur skorzystało więcej niż 22 tysiące zwierząt. Program czipowania zwierząt działa w stolicy od roku 2007 i do tej pory skorzystało z niego prawie 110 tysięcy psów i kotów.