Warszawa 2040+: Jakie są plany na przyszłość stolicy Polski?
4 lipca rozpoczęto prace nad dwoma kluczowymi dokumentami, które wyznaczą ścieżkę rozwoju Warszawy na najbliższe 20 lat – Strategią Rozwoju Warszawy 2040+ i Planem Ogólnym. W ciągu września, każdy mieszkaniec miasta ma szansę podzielić się swoim zdaniem oraz aktywnie zaangażować się w proces tworzenia tych dokumentów.
Nowe dokumenty mają za zadanie precyzyjnie określić, jak powinna rozwijać się stolica Polski przez najbliższe co najmniej 20 lat. Zastąpią one obecnie obowiązującą Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
Rozwojowi miasta towarzyszyć powinna również aktywna partycypacja jego mieszkańców. Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy zachęca do wypełniania ankiety dotyczącej priorytetów rozwoju miasta oraz składania wniosków do planu ogólnego aż do końca września. Ponadto, 4 września w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się spotkanie informacyjne, podczas którego będzie można wymienić się poglądami z ekspertami na temat tworzonych dokumentów.
Przygotowania do pierwszego etapu prac (od 4 do 30 września 2024) obejmują m.in. udział w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 4 września o godz. 17:30 w Centrum Nauki Kopernik oraz będzie transmitowane na kanale YouTube m.st. Warszawy. Wypełnienie ankiety na temat priorytetów rozwoju miasta możliwe jest zarówno online, za pośrednictwem formularza, jak i tradycyjnie – na papierze, w jednym z 120 punktów na terenie miasta. Wnioski do planu ogólnego można składać od 4 do 30 września, poprzez formularz online, e-mail, ePUAP lub tradycyjną pocztą.W grudniu 2024 roku zostaną przedstawione założenia programowe strategii, które będą bazą dla dalszej dyskusji i konsultacji społecznych. Zostaną one opracowane na podstawie wniosków z diagnozy, wyników ewaluacji obecnej strategii oraz wyników wrześniowej ankiety. Rok później, we wrześniu 2025 roku, odbędą się konsultacje społeczne nad projektami nowej strategii i planu ogólnego.
Prace nad dokumentami są prowadzone przez dwa ściśle współpracujące ze sobą biura – Strategii i Analiz oraz Architektury i Planowania Przestrzennego. Pomimo, że proces ten obejmuje tworzenie dwóch oddzielnych dokumentów, dla pracowników urzędu jest to jeden spójny proces kreowania polityki rozwoju m.st. Warszawy.