Schemat "oszustwo na wnuczka lub policjanta" był głównym tematem spotkania z seniorami w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie"

Schemat "oszustwo na wnuczka lub policjanta" był głównym tematem spotkania z seniorami w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie"

Pod hasłem „Nie daj się nabrać na wnuczka, na policjanta”, funkcjonariuszka z dzielnicy Wola przeprowadziła konsultacje z seniorami w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Spotkanie to odbyło się dzięki współpracy z Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola. Celem tej inicjatywy było wzbudzenie ostrożności i zwiększenie świadomości starszych obywateli w obliczu potencjalnych zagrożeń, a także przekazanie im wskazówek dotyczących bezpiecznego postępowania w sytuacji namacalnej groźby.

Ostatnio oszuści wykorzystują tzw. „metodę na policjanta” aby wyłudzić pieniądze od osób starszych. Dzięki czujności i świadomości niektórych, wielu przestępców jest zatrzymywanych, ale niestety nie brakuje również tych, którzy stają się ich ofiarami. Gdy seniorzy odbierają połączenia telefoniczne od rzekomych „policjantów” proszących o pomoc w schwytaniu oszustów korzystających z metody „wnuczka”, często przekazują oni swoje oszczędności życia.

Sierżant sztabowy Małgorzata Staniszewska, podczas spotkania z seniorami, wyjaśniła jak efektywnie zabezpieczyć się w domu. To spotkanie było również organizowane we współpracy ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola. Policjantka opisała m.in. taktyki stosowane przez oszustów, zwracając uwagę na popularne schematy „na wnuczka lub policjanta CBŚ”. Podkreśliła ważność stosowania zasady „ograniczonego zaufania” do nieznanych osób, które kontaktują się telefonicznie lub pojawiają się pod drzwiami. Przestrzegała także przed niebezpiecznymi wiadomościami SMS informującymi o konieczności zapłaty tzw. zaległości za prąd czy dopłaty do przesyłki kurierskiej.

Podsumowując spotkanie, uczestnicy jednomyślnie uznali, że tego typu inicjatywy skutecznie uświadamiają zagrożenia i pomagają uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali tematyczne materiały informacyjne.

Plany zakładają kontynuowanie podobnych spotkań w najbliższym czasie.