Przebudowane ulice na trasie tramwaju do Wilanowa otwarte dla ruchu

Przebudowane ulice na trasie tramwaju do Wilanowa otwarte dla ruchu

Pomimo trudnej aury, budowniczowie tramwaju prowadzącego do Wilanowa oraz poprzez ulicę Gagarina udało się pokonać przeciwności pogodowe. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych nagrzewnic, ułożono asfalt na ulicy Spacerowej. Następnie, zgodnie z wcześniej złożonymi obietnicami, tuż przed okresem świątecznym, udostępniono kierowcom przebudowane ulice na odcinku 2,5 kilometra – od placu Unii Lubelskiej do Czerniakowskiej. Ten krok znacząco ułatwił transport w okresie świątecznym, umożliwiając szybki dojazd po prezenty czy odwiedziny u rodziny i przyjaciół na Dolnym Mokotowie. Również powrót do pracy po świętach będzie teraz znacznie sprawniejszy.

Na placu Unii Lubelskiej przywrócono starą organizację ruchu, która obowiązywała przed rozpoczęciem budowy tramwaju. Autobusy linii 222 i N37 oraz samochody ponownie mogą korzystać z ulicy Puławskiej od Goworka w stronę placu. Ponadto, wrócono do korzystania z ulic Goworka i Spacerowej, które są dostępne tylko w jednym kierunku – do ulicy Belwederskiej i stamtąd prosto, do ulicy Gagarina. Autobusy linii 119, 501, 519 i 522 mają jednak możliwość skrętu w prawo, w ulicę Belwederską.

Na Gagarina zaczęły ponownie kursować autobusy, które wcześniej omijały ją objazdem przez ulice Nabielaka i Sułkowicką. Linie 131, 167, 168, N31 i N81 jeżdżą teraz ulicami Goworka i Spacerową do Belwederskiej, a stamtąd prosto ulicą Gagarina. Natomiast linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry jedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

W zimowe ferie zaplanowano rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Start tego etapu jest uzależniony od kondycji pogodowych. Ponadto wykonawca tramwaju do Wilanowa – Budimex – planuje wprowadzić zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach: przy Witosa oraz przy Wilanowskiej już w styczniu. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przeniesiony na nowo wybudowaną jezdnię.

Tramwaj kursujący ulicą Gagarina, zgodnie z planem, ruszy wiosną 2024 roku, a do Wilanowa dotrze na początek roku szkolnego 2024 roku. W trakcie budowy tramwaju do Wilanowa wykonawca zobowiązany był do posadzenia 640 drzew, jednak dzięki dodatkowym nasadzeniom, liczba ta wzrosła do 890. Do tej pory posadzono już 390 sztuk, a kolejne 60 zostało przesadzonych.