Prawo jazdy na hulajnogę i rower? Nowe regulacje prawne dla strażników miejskich

Prawo jazdy na hulajnogę i rower? Nowe regulacje prawne dla strażników miejskich

Od nadchodzącego tygodnia, miejscowi oraz gminni strażnicy zostaną wyposażeni w nowe kompetencje. Zyskają możliwość karania mandatem osób, które decydują się poruszać rowerem lub hulajnogą po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Ponadto, będą mieli prawo nałożyć sankcje za kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień.

Z dniem 20 października nadchodzi zmiana w postanowieniach ministra spraw wewnętrznych i administracji, co do kwestii mandatów nakładanych na osoby kierujące pojazdami innymi niż samochody. Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu, przekazał informacje agencji PAP o poszerzonych kompetencjach strażników w kilku obszarach.

„Warto zaznajomić się już teraz z nowymi przepisami, aby uniknąć niespodzianek. Pierwsza zmiana dotyczy osób poruszających się rowerem lub hulajnogą. Od 20 października, każdy, kto przejedzie przez przejście dla pieszych lub będzie się poruszał po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, może otrzymać mandat w wysokości od 50 do 100 złotych” – przekazał Piwecki.

Nowo wprowadzone zmiany umożliwią strażnikom miejskim egzekwowanie praworządności w przypadku przestępstw wynikających z innych ustaw niż Prawo o ruchu drogowym. „Jedna ze zmian dotyczy termomodernizacji. Strażnik będzie mógł nałożyć karę do 500 złotych osobie, która nie dopełniła obowiązku złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub spaleniu paliw. Najczęściej takie zobowiązanie dotyczy właściciela lub zarządcy nieruchomości” – wyjaśnił rzecznik Straży Miejskiej.

Strażnik ma również prawo nałożyć mandat do 250 złotych za brak widocznego numeru nieruchomości. „Numer powinien być umieszczony na pierwszej ścianie budynku lub na płocie. W przypadku nowo wybudowanych obiektów, numer powinien zostać zamontowany w ciągu 30 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu numeru nieruchomości” – tłumaczy Przemysław Piwecki.