Oszuści z Ukrainy złapani na gorącym uczynku w Warszawie

Oszuści z Ukrainy złapani na gorącym uczynku w Warszawie

Trzech obywateli Ukrainy, dwóch mężczyzn i jedna kobieta, zostało aresztowanych przez warszawskich detektywów podczas próby przeprowadzenia kolejnego oszustwa. Oszukali oni jedną osobę, wmawiając jej telefonicznie, że jej oszczędności bankowe są w niebezpieczeństwie. Mężczyzna, nie zdając sobie sprawy z manipulacji, przelał na dwa rachunki bankowe podane przez oszustów blisko 90 tysięcy złotych. Oszuści próbowali również wyłudzić pieniądze od dwóch innych kobiet, które jednak szybko zorientowały się co do ich intencji i powiadomiły o tym policję.

Funkcjonariusze z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji zostali poinformowani o sytuacji przez kobiety, które zgłosiły się do Komisariatu Policji Warszawa Włochy. Jedna z nich stwierdziła, że padła ofiarą grupy oszustów, która teraz próbuje wyłudzić dane bankowe od jej towarzyszki. Po otrzymaniu tej informacji, policjanci przygotowali pułapkę na przestępców.

Ofiara miała umówić się na spotkanie z oszustami razem z inną znajomą. W przypadku próby oszustwa, miała nawiązać kontakt z policją, która czekała w pobliżu. Kiedy kobiety pojawiły się na umówionym spotkaniu, podszedł do nich mężczyzna i zaprosił je do pobliskiej restauracji. W środku czekało na nie jeszcze trzy osoby. 20-letni mężczyzna z Ukrainy zażądał od jednej z kobiet podania danych do jej konta bankowego oraz numeru PESEL.

W tym momencie kobieta skontaktowała się z policją, która natychmiast wkroczyła do akcji, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji. Detektywi wkroczyli do restauracji i aresztowali wszystkich podejrzanych, w tym 20-letniego obywatela Ukrainy oraz dwóch innych mężczyzn w wieku do 47 lat. Kobiety potwierdziły, że 20-latek próbował je oszukać, żądając danych bankowych i numeru PESEL.

Podczas operacji policja zabezpieczyła telefony używane przez oszustów do komunikacji z potencjalnymi ofiarami. Zatrzymany 47-latek miał przy sobie 58 tysięcy złotych oraz notatnik zawierający informacje o transakcjach bankowych, datach i kwotach. Funkcjonariusze znaleźli również telefony z kartami SIM w miejscach zamieszkania aresztowanych.

Śledczy ustalili, że zatrzymani oszuści w połowie września wprowadzili w błąd pewnego mężczyznę, wmawiając mu, że jego pieniądze zdeponowane w jednym z banków są zagrożone. Mężczyzna bezwiednie przelał im na podane konta prawie 90 tysięcy złotych. Prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota postawił podejrzanym zarzuty oszustwa, a sąd wydał nakaz tymczasowego aresztowania przez trzy miesiące.