Powrót do domu: ewakuacja Polaków z Izraela

Powrót do domu: ewakuacja Polaków z Izraela

Warszawskie lotnisko powitało pierwszy samolot niosący Polaków, którzy znaleźli się uwięzieni na lotnisku Ben Guriona po ataku Hamasu na Izrael. Dwa kolejne maszyny są już w drodze z tych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

W wyniku ataku Hamasu, porty lotnicze w centralnej i południowej części Izraela zostały zamknięte. Najważniejszy port lotniczy w kraju, Ben Guriona, miał kontynuować działalność zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa. Jednakże, okazało się, że ten port lotniczy stał się nieoczekiwaną pułapką dla wielu turystów czekających na swój lot.

Wśród tych, którzy utknęli na lotnisku, znalazła się grupa studentów ze swoimi nauczycielami ze Szkoły Muzycznej w Chełmie.

Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało w niedzielę, że dwa wojskowe samoloty C-130 Hercules zostały wysłane, aby przetransportować polskich turystów i uczniów z Chełma. Mariusz Błaszczak, szef MON, również poinformował o tej operacji na portalu społecznościowym X.

Dwie godziny później dodał, że trzeci samolot wojskowy – Boeing 737-86X – również wyruszył z Warszawy do Izraela, aby pomóc w ewakuacji. Na pokładzie znajdował się także personel medyczny wojska. Ten samolot już bezpiecznie wylądował w Warszawie.